Bitlis Kalesi

İçerisinde han, cami ve minare bulunduran Bitlis Kalesi çepeçevre 670 mazgalla kaplıdır. Kaleye çıkması zordur. Çevresi 2800 m olan kale, 56 m yüksekliğinde ve 7 m genişliğindedir.

20181202_130228-min

Kale, şehre adını veren, Büyük İskender’in komutanlarından Badlis tarafından yaptırılmıştır (M.Ö.312). Bitlis Suyu’nun kollarından iki derenin birleştiği yerde, yalçın bir kaya bloğu üzerindedir. Doğudan batıya doğru uzanmış müstahkem bir mevkiidir.

Çevresi 2800 m (4000 adım) olan kale, 56 m yüksekliğinde ve 7 m genişliğinde olup üstünde muhteşem bir han sarayı ile 300 ev, 1 han, 1 cami ve 1 minare bulun-durur. Surları pek sağ-lam olmayan kalenin kuzey tarafında, nehre bakan üç kat demir kapısı bulunan bir çarşı, bir bedesten ve birkaç yüz evin bulunduğu bilinmektedir. Çepeçevre 670 mazgalla tahkim edilmiştir. Bu açık mazgalların altında birer de kapalı mazgal delikleri vardır.

kale

Kaleye çıkılması zordur ve sarp bir tepe üzerinde yapıldığından, çevre-sinde savunma hendeği yoktur. Kalede gözetleme kulelerinin, erzak ve cephane dolu mağaraların bulunduğu da kaynaklarda belirtilmektedir. Günümüzde sadece kale mevcut olup zaman içerisinde yapılan onarımlarla muhteşem görünüşünü kaybetmemiştir. Tepede olağanüstü güzellikte panoramik bir manzara vardır.

Kaynak:www.haberturk.com