Dünya Engelliler Günü: Engellilik Konusunda Farkındalık Yaratan Bir Söyleşi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Özen’le söyleşi gerçekleştirdik.

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?
İsmim Necmettin ÖZEN, 1977 yılında Cizre’de doğdum. İlkokulu Cizre’de bitirdikten sonra maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitimime devam edemedim ve 1987 yılında Denizli iline çalışmak için göç ettim. Uzun yıllar çaycılık, garsonluk, ayakkabı boyacılığı, işportacılık yaptıktan sonra inşaat sektörüne girerek yaklaşık 20 yıl inşaat ustalığı yaptım. İnşaat ustalığı yaptığım esnada 2008 yılında elektrik çarpması sonucu iş kazası geçirerek sol kolumu kaybettim ve vücudumun bir bölümünde yanıklar oluştuğu için engelli durumuna düştüm. Denizli’de ustalık mesleğimi sürdüremeyince 2010 yılında doğduğum şehir ve memleketim olan Cizre’ye döndüm. Bir STK çatısı altında engelliler ile ilgili hak savunuculuğu, farkındalık faaliyetleri gibi çeşitli faaliyetlerde yer aldım. Bir dönem Cizre belediye meclis üyeliği de yaptım.
Son olarak 2021 yılında bir grup arkadaş ile birlikte Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ni kurarak engellilerin topluma eşit yaşam koşulları içerisinde katılımını sağlamak amacıyla hak ihlalleri izleme, raporlama, savunuculuk ve lobicilik gibi faaliyetler gösteriyoruz. Evli 3 kız ve 3 erkek çocuk babasıyım.

Engel durumunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?
İş kazası sonucu sol kolum ampute oldu, sağ elimde 3 parmağım işlevini yitirdi ve vücudumda ikinci derecede yüzde 50 yanıklar oluştu ve birçok şahsi işlerimi kendi başıma yapamıyor, ikinci bir kişinin yardımı ile hayatımı sürdürüyorum.

Bir kolunuzu kaybettikten sonra neler yaşadınız?
Kaza geçirdikten sonra sol kolum kesildi ve vücudumun bir bölümünde yanıklar oluştu. Bunları gördükten sonra psikolojik olarak çok zor duruma düştüm ve şahsi işlerim olan banyo, tuvalet ihtiyacı, diş fırçalama ve birçok öz bakım ihtiyacımı kendi başıma destek almadan yapamadım. Ayrıca baba olarak bakmak zorunda olduğum bir ailem çocuklarım vardı, evin ihtiyaçları, kira, faturalar ve çocukların eğitim harcamaları gibi birçok konuda sorunlar yaşadım.

Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ni neden kurdunuz?
Spor kulübü derneğini kurmamızın amacı, engellilerin birçok temel hak ve hizmete ulaşamamaları nedeniyle eğitim, sağlık, sosyal, kültürel, oyun ve spor haklarından mahrum kalmaları ve bu hizmetlere erişim sağlamak için ilgili ku-rumlarla iletişim kurarak engellilerin bu haklardan yararlanmalarını sağlamaktır. Ayrıca, engellilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi, toplumda farkındalığı artırmayı ve engelli bireylerin engelsiz bireylerle eşit haklara ve hizmetlere erişme hakkına sahip olduklarını göstermeyi hedefliyoruz.

IMG_2650-min