Geleceğin Sanatla Buluşması

Renkli Kalemler Bitlis ekibi olarak siz okuyucularımız için sinema hak-kında bilgi edindik. İşleyişi yerinde görerek sinemaya gitmeyen çocukları sinemayla buluşturduk.

WhatsApp Image 2019-01-05 at 15.01.40

Renkli Kalemler Bitlis ekibi olarak Aralık ayında Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi’ndeki sinemaya gittik. Beyaz perde hakkında bilgi alıp işleyişi yerinde gördük. Sinemanın aslında ne olduğunu öğrendik. Gelin öğrendiklerimize hep birlikte bakalım.

Sinema aslında, film üstüne saptanmış görüntülerin ya da çizilmiş desenlerin, ışıkla bir perdeye art arda yansıtılarak hareketli görüntüler elde edilmesi temeline dayanan sanat dalıdır.

Sinema aynı zamanda, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir.

Filmlerin büyük beyaz perdeye nasıl yansıdığını görmek muhteşem bir duyguydu. Aslında kolay gibi görünüyor olsa da sinemanın arka planda çok emek gerektiren bir iş olduğunu görmüş olduk. Bizler de Renkli Kalemler ekibi olarak hem film izledik hem de eğlenmiş olduk.