Hakkari’nin Sanat Fabrikası Reng-î Hakkari

Renkli Kalemler Gazetesi olarak Rengî Hakkari Sanat Yönetmeni/Eğitmen ve Dengbej Münir Beyter ile Hakkari sanatı üzerine söyleşi gerçekleştirdik.

Hakkari Belediyesi bünyesindeki kültür merkezinde yapılan çalışmaları sıklıkla basında görüyoruz. Son olarak Antalya ilinde yapılan Altın Portakal Film Festivali’nin açılışına davet edildiniz. Ayrıca çok sık televizyona çıkıyorsunuz. Bu bağlamda Hakkari Belediyesi Feqiye Teyran Kültür Merkezi neler yapıyor bize anlatır mısınız?
Bizim Sanat topluluğumuzun adı Rang-i Hakkari. Bu nedenle bizler Hakkari Renkleri ile birlikte bütün sanatlarda çalışmalar sürdürüyoruz. 30 eğitmen ve 14 dalda sanatsal faaliyet gösterdiğimiz kültür merkezi daha önce yapılmamış, olması gereken sanatsal hizmetlerden geri kalmış Hakkari iline bu yıl sanata doyacağı bir yıl olacağı müjdesini vermek isteriz. Bu çalışmaları yürütürken kültür merkezinden desteğini bir an olsun eksik etmeyen ve her konuda gençlere verdiği önem ve değerle bizi daha da hırslandırıp işimize adapte olmamızı sağlayan başta Sayın Valimiz Cüneyit Orhan Toprak, Belediye Başkanımız Cüneyt Epçim, çalışmalarımızda destek olan Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, kurumum, tüm eğitmen ve çalışanlarım adına teşekkür ediyorum.

Kültür Merkezi bünyesinde kaç kişiye ve hangi alanlarda eğitimler veriliyor?
Merkezimiz bünyesinde 14 farklı branşta 800 kursiyere eğitim verilmektedir. Kurslarımız ve eğitim alan öğrencilerimiz hakkında sizin için özel bir sunum hazırladık. Ses eğitimi, dengbejli. Yaptığımız bu çalışmaların yanında diğer mesleki alanlarda da gençlerimize faydalı olmaya ve eğitimler vermeye çalışıyoruz. Bunlar satranç, yaratıcı drama, resim, fotoğrafçılık, koro gibi alanlarda da eğitimler veriliyor.

Burada kalabalık bir genç yoğunluğu gördük. Gençlerin Buraya talepleri çok mu? Bir de Hakkari gençleri yetenekli mi?
Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı gençlik araştırmasına göre Türkiye’de en genç nüfusa sahip illerin başında Hakkari yer alıyor. Her insanın kendinde keşfetmediği yetenekleri vardır. Gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlayan bir genç nesil yetişiyor. Hakkarili gençlerin yetenekli olduklarını kendilerini sadece bir alanda değil her alanda yetiştirmek ve yeteneklerini doğru ölçütte eğitmek olduğunu görüyoruz. Biz onların aslında yeteneklerini küçük bir kıvılcım bir dokunuşla keşfetmelerini sağlıyoruz.

Bu Kültür merkezinin temel amacı nedir?
Bir birey değişirse toplum da değişir, gelişir ve gelişen toplumlar sanattan bilime her alanda değişime açık demektir. Sanatla uğraşan bireylerden zarar gelmez, sanat ruhu inceltir. Eğitimlerimizde öğrenci odaklı çalışmayıp sürekli kendi alanlarında bilgilerini güncelleyen eğitmenlerle çalışmaktayız. On üç dalda eğitim verdiğimiz ve birlikte hareket eden eğitmenlerimiz sadece kendi alanlarında değil birbiri ile bağlantılı olan alanlarda da ortak hareket etmektedir.

Biraz uzun bir cevap oldu ama çalışmalarınız gayet güzel. Peki en çok ilgi gören branşlar hangileridir?
Sanat eğitimine katılan öğrencilerin etkili iletişim kurmayı, yapıcı eleştiriler yapmayı ve daha iyi dinlemeyi öğrendiklerini göstermektedir. Öğrencilerle yaptığımız anketlerde, sanat programlarının gençlerin becerilerini doğrudan iş olanaklarına uygulamaya hazırlamaya yardımcı olduğu düşüncesindeler.

Hakkari Belediyesi Kültür Merkezi bünyesinde Tiyatro Topluluğu düşünüyor musunuz?
Tiyatro hem dinlenebilir, hem de seyredilebilir. Yani hem göze, hem de kulağa hitap eder. Bu yüzden etki gücü fazladır. Tiyatroda söz ve eylem birleşmiş durumdadır. Oyuncu; kostümü, makyajı, jest ve mimikleriyle gerçekçi bir izlenim bırakır. Tiyatro, bir topluluğa seslenir. Tiyatro, bileşik bir sanattır. Tiyatro, dilin sahnede en güzel şekliyle kullanıldığı bir sanat dalıdır. Seyirci tiyatroya kültür edinmeye değil, fikirler karşısında çarpılmaya gelir. Kurumumuza bağlı olarak çalışan 10.Köy Tiyatro Topluluğu, Hakkâri’de tiyatronun güldürü ve şiveli tiyatro anlayışından uzak ulusal ve uluslararası tiyatro değişimlerini kullanarak öğrencilerini eğitmektedir. Örneğin William Shakespeare, Anton Çehov, Güngör Dilmen, Sabahattin Ali, Nikolas Vasilyeviç Gogol tiratları ile öğrenci çalıştırıyorlar. Bununla sınırlı değil tabi; Sahne eğitimi, diksiyon, ses, doğru nefes kullanımı, duruş, duygu, mimik ve en önemlisi tabi dünya tarihinde tiyatronun ne olduğuna dair eğitsel bir süreç ile öğrenci, oyuncu yetiştirmekteyiz.

Farklı projeleriniz var mı?
Elbette projelerimiz var. Proje demek yeni fikirler demek. Üretmek ve düşünmek demek. Uzman bir proje ekibi ile çalışıyoruz. Kültür merkezi olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ile imzaladığımız bir yıllık protokol ile Milli Eğitim Müdürlüğüne ait bütün özel gün ve programlarda kurumuz görev alarak sanatsal bütün faaliyetlerine destek olacağız. Bunun yanında okullarda öğrencileri sanatsal faaliyetlere yönlendirmek amaçlı “Kültürünü Tanı” isimli resim, müzik ve tiyatro alanlarında yarışmalar düzenleyip gençlerin araştırma ve kültürlerini tanımasına katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz. Hakkâri halkına yakışır unutulmayacak bir sanatsal etkinlikle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gençdes kapsamında finanse edilen “İç Sesten Operaya: Kadın ve Sanat” adlı kültürel bir tiyatro gösterisine destek olmuştur. 21.11.2017 tarihinde Ümmiye Koçak’ın yazıp yönettiği “Yün Bebek” sinema filmi ve “Baba Ben Geldim” adlı tiyatro gösterimi ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde kadın odaklı eğitim panellerinde ve gösterilerde desteğimizle her alanda varlığımızı hissettireceğiz.

FEQİYE TEYRAN KÜLTÜR MERKEZİ ZİİY (25)

FEQİYE TEYRAN KÜLTÜR MERKEZİ ZİİY (29)