Hiç eskimeyen bir yazar: Rıfat Ilgaz

hic-eskimeyen-bir-yazar-rifat-ilgazGeçen gün televizyonda Hababam Sınıfı filmlerinden birine rastladım. Yine çok keyifle izledim ve Renkli Kalemler Gazetesi için bu güzel eserin yazarı Rıfat Ilgaz’ı araştırmaya karar verdim.

 

Rıfat Ilgaz, 11 Mayıs 1911 yılında Kastamonu’da doğmuş bir Türk şiir, roman ve öykü yazarıdır. 1943 yılında ilk kitabı olan Yarenlik kitabını yazdı.1944 yılında Sınıf adlı şiir kitabını yazdı. Bazı ünlü kitapları yabancı ülkelerde de basıldı.
Asıl ününü Hababam Sınıfı ile elde etti. Bu romanın filmleri de vardır. Bu filmlerde Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit gibi ünlü isimler rol almıştır. Hababam Sınıfı özetle 20-21 kişilik bir sınıfın haylazlığı ve bu öğrencilerin neler yaşadığını anlatan film serisidir. Bu filmler çekilirken biz henüz dünyaya gelmemiştik. Bu yüzden bu fimleri bilemememiz normal. Ben bu filmleri severek izliyorum ve her çocuğun izleyip keyif almasını diliyorum.
Rıfat Ilgaz’ın aynı zamanda Cankurtaran Yılmaz, Bacaksız Kamyon Sürücüsü, Küçükçekmece Okyanusu gibi çocuk kitapları da bulunmaktadır. Ayrıca Bakırköy’de Rıfat Ilgaz’ın adının verildiği bir halk kütüphanesi de vardır. Bu kütüphanede Rıfat Ilgaz’ın bizim için yazdığı çocuk kitaplarının hepsini bu-labilme şansımız vardır.

Ben unutulmaz Hababam Sınıfı filmlerinin yaratıcısı olan Rıfat Ilgaz’ın bu kadar kitap yazdığını hatta Rıfat Ilgaz’ın çocuk kitabı yazarı olduğunu bilmiyordum.

Renkli Kalemler Gazetesi ile pek çok çocuğun kendisini tanımasını diliyorum.
Kaynak: Vikipedi ve www.turkcebilgi.com