Motiflerin Dili

IMG-20171111-WA0010

Nevşehir’de önemli el sanatlarından biri de halıcılıktır. Nevşehir’de gezerken birçok halıcıya rastlayabilirsiniz. Bizler de sizler için Sentez Halıcılığı ziyaret ederek bu sanat hakkında satış pazarlama sorumlusundan bilgiler aldık ve bu bilgileri sizler için derledik.

Nevşehir’de halıcılık diğer el sanatları gibi önemli bir yerdedir. Nevşehir’i gezerken birçok yerde halıcılara rastlayabilirsiniz. Halıcıların vitrinleri ve işletmelerin iç mekan dekorasyonları sizleri büyüleyebilir. Bu halıcılardan biri de Avanos’ta bulunan Sentez Halıcılık’tır. Yurt dışından ve yurt içinden gelen birçok ziyaretçisi bulunmaktadır. Bizler de bu işletmede oldukça sıcak ve samimi bir şekilde karşılandık. Sentez Halıcılık aynı zamanda bir okuldur. Maliyetin artması ve halı dokuyanların azalması ile halı işletmeleri kendi bünyelerinde kurslar açarak halı dokumak isteyenlere eğitim vermekte, eğitimlerinde başarılı olanları istihdam ederek iyi bir iş kolu oluşturmaya başlamıştır. Halı dokuyanlar dokuduğu halının, büyüklüğüne, yöresine, ipine ve en önemlisi santimetrekareye atılan düğüm sayısına göre kalitesini belirlemektedir. Santimetrekareye 900 düğüm atılan halılar mevcuttur, bu halıları dokumak bazen bir yılı almaktadır. Halıların renk ve desenlerine göre ise yöresi tahmin edilebilmektedir. Çünkü her medeniyetin kendi motifleri asırlar boyu devam edip bugüne gelmiştir.

Sizin de yolunuz Nevşehir’e düşerse şehrin güzel halıcılarından birine mutlaka uğrayın ve eşsiz motiflerin tadını çıkarın.

P_20171111_131435

P_20171111_131052