Renklerin Suda Dansı: Ebru Sanatı ve Tarihçesi

Kültürel mirasımızın en güzel örneklerinden olan ebru sanatı kendine özgü tekniğiyle suyun üzerinde hayat buluyor.

IMG_2642

Varoluşu yüzyıllar öncesine dayanan ebru sanatı, kitre denilen malzeme ile özel olarak hazırlanmış; su üzerine fırça darbeleri ve yardımcı aletlerle yapılan resim desenlerini kağıt üzerine aktarma işlemidir. Günümüzde güzel vakit geçirmek, kafa dağıtmak ve sanatsal ürün çıkarmak isteyenler, hobi olarak ebru yapmayı deneyebilirler. Son derece görsel olan bu sanatı gelin daha yakından tanıyalım.

Renklerin suda dansı diyebiliriz ebru sanatı için…

Ebru sanatı görsel açıdan şölen haline gelen çok renkli ve kıymetli bir sanattır. Suyun üzerinde renk verme çalışmaları ile yapılan süsleme sanatı ebru, günümüzde pek uygulanmamaktadır. Türk geleneğinde çok kullanılan bu sanatın kursları ve eğitimleri önceki dönemlerde fazlayken, günümüzde sınırlıdır. Osmanlı döneminde uygulanan bu sanat önemli bir iş kolu ve kazanç kapısıydı. Doğu topraklarından Avrupa’ya yayılan ebruya, Avrupa’da Türk Kağıdı adı verilmiştir.

Peki ebru sanatının nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz?

Öncelikle kullanılan malzemeler :

  • Kağıt: 1. kalite kullanılır.
  • Su: Kitre ve kireçsiz su, yağmur suyu ve yağlı su gibi sular kullanılır.
  • Toprak boya: Bu boyalar topraktan hazırlanır.
  • Fırça: Genellikle hayvan kılı tercih edilir.
  • Tekne: İçine su ve kitre konulur.

Yapılışı:

İlk olarak ebru teknesi kitreli su ile doldurulur ve uygun kıvam yakalanır. Kısa bir süre bekledikten sonra topraktan hazırlanmış özel ebru boyaları bu suyun üzerine damlatılır. Fırça veya ince bir çubuk yardımıyla suyun üzerinde şekiller oluşturulur. Bir ebru tek seferde yapılabilir; bu yüzden dikkat çok önemlidir. Son olarak kağıt yapılan şeklin üzerine örtülür. Fazla su teknenin kıyısına sıyırılarak kağıt tekneden çıkarılır. İşte ebrumuz hazır.