Sinegold Açıldı

Hakkari de 90’lı yılların başında kapanan Meşhur Lale Sineması’ndan sonra, uzun yıllar ilimizde sinemanın olmaması, insanlarımızın sinemaya olan ilgilerini oldukça azalttı.
Son birkaç yıl önce Hakkari Valiliği desteği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde, Atatürk Kültür Merkezi’nde sinema salonu açıldı. Bizler Renkli Kalemler Gazetesi olarak sinemaya olan ilgi ve sinema hakkında bilgi almak için kendilerini ziyaret ettik. Merhabalar bizler Renkli Kalemler Gazetesi muhabirleri olarak sizinle röportaj yapmak istiyoruz.

İsminizi öğrenebilir miyiz?
Merhabalar, hoş geldiniz. Adım Fahrettin Kurt.

Ne iş yapıyorsunuz kısaca bize bahseder misiniz?
Ben Hakkari Gold sinema işletmelerinin müdürüyüm.

Size göre sinema ve sinemacılık nedir?
Sinema belli bir hikayenin beyaz perdeye yansıtılmasıdır.

Sinema Hakkari’de ne zaman hizmet vermeye başladı?
Sinegold olarak 2 senedir Hakkari’de hizmet vermekteyiz.

Sinemada daha çok ne tür filmler gösterime girmektedir?
Her türlü filmleri getiriyoruz. Özellikle vizyondaki filmleri izleyicilerle buluşturuyoruz. Örneğin; komedi, dram, aksiyon, korku filmleri.

Hakkari halkının sinemaya olan ilgisi nasıl?
Hakkari kültür ve sanata açık bir şehirdir. 1960’lı yıllarda açılan açık hava sineması sonrasında, 1980’li yıllarda Lale Sineması ile halk sinemaya oldukça alışıktı. Ama 1990’lı yıllarda sinemanın kapatılması sonrasında uzun yıllar sinema olmayınca, halkın da ilgisi azaldı. Şimdi ise sinemaya ilgi çok düşük.

Son olarak ekleyeceğiniz bir şey var mı? Ve bu röportaj için biz TEGV Renkli Kalemler Gazetesi olarak size çok teşekkür ediyoruz.
Hepiniz hoş geldiniz ben sizlere teşekkür ediyorum.

SİNEMA SALONU ZİYARETE