Turizm Haftası Etkinliği, Leblebi Cumhuriyetinde

DSCN0152Turizm haftası Çorum’da etkinliklerle kutlandı ve Çorum’un simgesi leblebiden yapılan Saat Kulesi, güzel manzaralara sahne oldu.

Turizm haftası, toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek, turizmi canlandırmak amacıyla, her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlanır. Turizm sayesinde insanlar hem diğer ülkelerde, hem de kendi ülkelerinde yaşadıkları bölgenin dışındaki güzelliklerin farkına varma şansı bulurlar. Bunun yanı sıra, geçmişte yaşamış olan insanların bırakmış oldukları kültürel mirasın farkına vararak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir Dünya bırakmanın gerekliliğini kavrarlar. Turistler, gittikleri ülke ya da bölgede gördükleri yerler karşılığında para kazandırırlar. Yani turizm, ziyaret edilen ülke ve bölgenin ekonomisine de büyük katkı sağlar.  Bu farkındalığın sağlanması için 2004’ten beri Turizm Haftası kutlanır.

Bu seneki Turizm Haftası’nda Çorum halkı, Hititleri anlatmak istedi ve bu yüzden Kültür ve Turizm Bakanlığı etkinlikler yaptı. Örneğin; ebru sanatı, origami, Hitit tableti, parmak boyama, müze gezileri gibi etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler turizme çok katkı sağladı. Çorum’un simgesi haline gelen ‘leblebi’ ve ‘Saat Kulesi’ düşünülerek oluşturulan leblebiden kule, görenleri mest etti.

Kaynak: www.derszamani.net