Uçurtmayı Sevmeyen Var Mı?

IMG_2535-minTürkiye’nin ilk ve tek Uçurtma Müzesi’ne gittik ve sizler için Uçurtma Müzesi’nin kurucusu Mehmet Naci Akoz ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Uçurtma Müzesi fikri nereden geldi aklınıza?

Çocukluğumdan beri uçurtmaları çok seviyorum. Bizler sizlerden farklı olarak sokaklarda daha çok vakit geçirdik. O zaman da ben uçurtmalarla çok vakit geçiriyordum. Sonra zaten uçurtmalarla olan maceram da başlamış oldu. 1980 yılından sonra uçurtmalar yapmaya ve yarışmalara katılmaya başladım.

Uçurtma Müzesi’ni kurmak zor oldu mu?

Tabii ki her işin zorluğu var ama insan bir işi severek yaptığında her şeyin üstesinden gelebiliyor. Uçurtmalar yapıp, yarışmalara katıldıktan sonra diğer ülkelere ülkemizi anlatan mektuplar yazdım ve onlar da beni destekleyen geri dönüşlerde bulundular. Japonya ilk cevap veren ülkedir bu konuda. Şu anda 33 ülkeden olmak üzere, müzemizde 2500’den fazla ürün sergiliyoruz.

Dünyada kaç tane uçurtma müzesi var?

18 ülkede uçurtma müzesi bulunuyor. Biz Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma müzesiyiz.

Buradaki uçurtmaları nasıl topladınız?

Diğer ülkelerle görüşmeye başladıktan sonra, birçok ülkeden çok çeşitli uçurtmalar gelmeye başladı. Aslında böylece yavaş yavaş müzemiz için uçurtmalar toplanmış oldu.

Peki, katıldığınız yarışmalar hep yurt dışında mıydı?

Evet, yurt dışında birçok festivale katıldım ve oralarda çok çeşitli uçurtmalar uçurdum. Hala devam eden festivallerimiz ve kısa süreli etkinliklerimiz bulunuyor. Uçurtma uçurmayı herkes çok sever diye düşünüyoruz. Çünkü insanlar çok eğleniyor.

Ama hep eğlenme amaçlı mı kullanılmış uçurtmalar?

Uçurtmanın tarihine baktığımızda çok eskiye dayanıyor. Uçurtmalar yıllar boyunca çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Örneğin; bilim alanında şimşek deneylerinde, hava ölçümlerinde savaş zamanlarında, fotoğrafçılık alanında, çeşitli kültürlerde iyi şans dualarında vs. uçurtmanın tarihi insanların şaşıracağı kadar eski ve çeşitli nedenlere dayanarak incelenmeli aslında. Çünkü sadece bir oyun ya da eğlenme aracı değil.

Son olarak bize söylemek istediğiniz bir şey var mı Mehmet Bey?

Bir amacınız olsun ve amacınız için çok çalışın çocuklar.