Unutulmaya Yüz Tutmuş Sanat Dalları: Bakır ve Ahşap

IMG_1307 (Medium)Bakır işlemeciliği ve ahşap oymacılığı günümüzde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarındandır. Hak ettiği değeri ve önemi göremeyen bu sanat dalları giderek kaybolmakta ve bu bizleri üzmektedir. Böylesine emek verilerek yapılan bu iki sanat dalına gereken önemi verip diğer nesillere de ulaşmasını sağlamalıyız.

“Bakırcılık nedir?” diye soracak olursanız en kısa tanımıyla, bakırdan eşya yapma sanatı diyebiliriz. Bakır işlemeciliği geçmişteki önemini kaybetse de günümüzde hâlâ yapılıyor. Eski bakır işlemeciliği örneklerini de Sivas müzelerinde gezerken görebilirsiniz. Bakır işlemeciliği çok eski zamanlara dayanır ve birçok alanda bakır işleme sanatını görmek mümkün. Günümüzde bakır, evlerimizde genellikle süs eşyası olarak kullanılıyor.

Bakır sanatı daha çok Sivas, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin gibi illerimizde ünlüdür. İnsanlar buralara gittiklerinde sevdiklerine hediye olarak bakırdan yapılmış eşyaları satın almayı ihmal etmezler. Bakırın  yanında unutulmaya yüz tutmuş bir diğer sanatımız da ahşap oymacılığıdır. Zor ve emek isteyen bir sanat olan ahşap oymacılığı günümüzde çok da tercih edilen bir sanat dalı değildir. Tarihine bakacak olursak; Anadolu Selçuklu Devleti zamanında ortaya çıkan bu sanat Osmanlı Devleti’nin en iddialı sanatıdır diyebiliriz. Bu sanatı yapmak için ise ana malzeme olan belirli kalınlıklarda tahtalara ihtiyaç vardır. Ceviz abanoz, elma, armut, sedir, gül ağacı, çam vb. gibi ağaçlar üzerine oyma ahşap oymacılığı yapmak mümkündür. Desen ilk olarak ahşap üzerine çizilmekte sonra “iskarpela” denilen aletle şeklin etrafı belirli derinlikte oyularak boşaltılmaktadır. Divriği’de yaşayan kadınlar bakır işlemeciliği ve ahşap oymacılığı yaparak az da olsa bütçelerine katkı sağlar, hatta yaptıkları bu eserleri zaman zaman sergilerle Divriği halkına   sunarlar.

DSCN0306 (Medium)

DSCN0298 (Medium)