Çocukların Abisi Nirun Şahingiray

TEGV Sakarya Nirun Şahingiray Öğrenim Biriminde adını yaşatmakta olduğumuz
Nirun Şahingiray’a gazetemizin ilk sayfasında yer vererek ona olan vefa borcumuzu az da olsa ödeyebilmek ve onun nasıl dünyada kalıcı bir iz bıraktığını bu yazımızla anlatmak istedik.

Nirun Şahingiray, 1928 yılında İzmir’de doğmuştur. 80 yıllık ömründe birçok başarıya imza atmış önemli bir iş insanıdır. Kurduğu şirketler Türkiye’de alanlarının öncüsü olmuş, dünya liderleriyle ortaklıklar oluşturmuş, on yıllar boyunca otomotiv yan sanayisini şekillendirmiştir.

Bu başarılı iş insanının birikimini Türkiye’nin eğitim konusunda yardıma en çok ihtiyaç duyan çocuklarına destek olan ve onlara çağdaş bir yaklaşımla çok yönlü bir eğitim desteği sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlaması; Şahingiray’ın ileri görüşlülüğünü, yüce gönüllülüğünü, çocuk sevgisini ve memleket aşkını kanıtlıyor.

nirun_news

Aile ve Öğrenim Hayatı 

Nirun Şahingiray’ın babası Cemal Bey, annesi Münevver Hanım’dır. Babası Cemal Bey, İzmir’in saygın isimlerinden biridir. Nirun, dört kardeşten en küçüğüydü. Oldukça hareketli bir çocuktu ve ileride sporcu olacağı henüz okuldayken belliydi. Cumhuriyet İlkokulu’na ardından Cağaloğlu Ortaokulu’na başladı. Bu sırada savaşın başlamasıyla yaşanan zorluklar ülkenin her yerinde hissediliyordu. Nirun, ortaokuldan sonra Türkiye’nin en iyi liselerinden biri olan Kabataş Erkek Lisesi’ne girdi, burada futbol oynamaya başladı ve kendisini başarısıyla çok kısa sürede fark ettirdi.

Ardından Ankara Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi’ne girdi. Artık Nirun, bir yandan üniversite okuyor bir yandan da futbol oynuyordu. Fakat yine de onun en büyük gayesi kendi şirketini kurabilmekti.

Yükseliş

Nirun, birçok farklı ortaklıklar ile işlerini büyüttü ve geliştirdi. Amerikan Delphi şirketi, İngiliz Lucas’ı satın alınca, Türkiye’de Nirun’la ortak oldu. Gelişen ve büyüyen işleriyle Türkiye’de vergi rekortmeni olmuştu. O, çok dürüst bir iş adamıydı; verilen kurallara uyulması da onun prensiplerinin başında gelirdi ve bu kurduğu sistem ile ondan sonra gelenlere örnek oldu.

sdfghjklş

İstanbulspor

İş dünyasında başarılı kariyerini sürdürürken eski kulübü İstanbulspor’da önce icra heyeti üyesi, ardından kulüp başkanı olarak görev yaptı. Kulüp başarılı maçlar çıkardı ve büyük transferlere imza attı.

İnsan Olarak Nirun Abi

Nirun Şahingiray; tutumlu, cesur, mert, dür üst, işini her şeyden çok seven bir iş insanıydı. Yanında çalışan aile üyelerine asla ayrıcalıklı davranmazdı. İyi eğitim almış ve yabancı dil bilen insanlara büyük saygı duyardı, emeğe de çok saygılıydı. Ülkesini ve çocukları çok severdi. Özel hayatında arkadaşlarına ve ailesine büyük değer verirdi. En büyük eğlencesi, onlarla bir arada olmaktı. Yeğenlerini kendi çocukları gibi sevdi; onlar için hem bir arkadaş, hem bir patron, hem de bir öğretmen oldu.

Son Dönemi ve Bağışı

75 yaşına kadar çok sağlıklı yaşayan Nirun Şahingiray, ömrünün son beş yılında ciddi rahatsızlıklar geçirdi ve 2008 yılında aramızdan ayrıldı. Hiç evlenmeyen Nirun Şahingiray, mirasını Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışladı. Bu önemli bağış sayesinde vakıf varlığını uzun yıllar sürdürebilecek ve Nirun Abi’nin çocukları ona ve onun özlediği Türkiye’ye layık bireyler olarak yetişecek.

Kaynak: TEGV “Kabuğundan Taşan Adam: Nirun Şahingiray” adlı kitap 

www.tegv.org