Uzaya gidiyoruz!

 

uzaya-gidiyoruzSes Okulları’ndaki Planetaryum’un kapıları evrenimiz hakkında detaylı olduğu kadar eğlenceli de bilgi almak isteyen herkese açık!

Samsun TEGV Renkli Kalemler ekibi olarak uzaya adım atan ilk insan olan Rus kozmonot (rus astronot) Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 80. yıldönümünde, yani 12 Nisan’da planetaryuma gittik. Planetaryum Ses Okulları’nda bulunuyor.

Renkli Kalemler ekibi olarak salona girdik. Yaklaşık 30 dakika boyunca balıkgözü mercekten kubbeye yansıtılan uzaya baktık. Özgür Abi bize bilgi verdi. Dünyayı bilye gibi düşünürsek 109 adet bilye güneşin çapına eşit olur.

Jüpiter gezegeni 300 dünyayı içine sığdırır ve 63 uydusu vardır. Nebula (bulutsu) sönmüş yıldızların artıklarından oluşur. Güneşin ışığının bize gelmesi yaklaşık 8 dakika sürer.

Güneşteki patlamalar Dünya’dan büyüktür. Uzayın genişliği milyarlarca ışık yılıyla ölçülür. Özgür Abi bu bilgileri verdikten sonra bize “Teleskopla bakmak ister misiniz?” diye sordu, biz de çok istediğimizi söyledik.

Özgür Abi teleskopun ucuna filtre yerleştirdi. Bunu neden yaptığını sorduğumuzda güneşe çıplak gözle baktığımızda gözlerimizin zarar göreceğini, bu yüzden güneş filtresi kullanılması gerektiğini söyledi. Teleskopla güneşe baktık.

Güneşte patlamalar sonucu oluşan kara lekeleri gördük. Bize verdiği bilgilerden sonra Özgür Abi’ye teşekkür edip otobüsle eğitim parkına geri geldik.