Geçmişten Günümüze Kadifekale

Kadifekale düğünlerin yapıldığı, inşaatların olduğu turistik bir yerdir. Kadifekale geçmişte
yaşanılan savaşlardan dolayı yıkık durumda. Turistlerin en çok sevdiği yer kalenin surları.
Peki neden surları seviyorlar? Çünkü manzarası çok güzel. Turistler buraya her geldiklerinde ilk olarak surlara gidiyorlar ve güzel manzaranın tadını çıkarıyorlar. Kadifekale’nin nüfusu 50 ila 60 bin arasında. Bu kadar yüksek nüfus olmasının sebebi çoğu ailenin 15-16 çocuğunun olması. Kadifekale’de Türkler, Kürtler, Mardinliler, yurtdışından gelen kişiler yaşamakta.

Muhammed İSA

Hem Yazar Hem Mimar Zehra Akdeniz

Renkli Kalemler olarak Kadifekale gezimizi gerçekleştirdik. Kadifekale’nin hikayesini dinlemek ve daha birçok şey için Zehra Akdemir ile görüştük.

21 Ocak 2023’te Zehra Akdemir ile bir röportaj yaptık. Bu röportajda bize Kadifekale’nin hikayesini anlattı.

Zehra Hanım, aslında bir mimar. Ancak kendisi aynı zamanda 6-7 tane kitap yazmış ve daha da kitap yazmayı düşünüyor. Yazdığı kitaplardan bazıları; Zeytin Ağacı, Akdeniz Batık Geminin Öyküsü, Akdeniz İlk Zamanlar Ülkesi…

Kendisine neden kitap yazıyorsunuz diye sorduğumuzda Zehra Hanım “Birçok yerin mimarisini gördüm ve bunlar benim ilgimi çekti. Çocuklara da bunları kitaplarımla göstermek istedim” dedi.

Zehra Hanım kendisine sorduğumuz birçok soruya yanıt verdi. Bu sorular sonucunda Kadifekale’nin bir kent merkezi olduğu, turistlerin kalenin tarihi geçmişi ve manzarası sebebiyle buraya geldiği, eskiden Cüneyt Arkın’ın filmlerinden bazılarının burada çekildiği gibi birçok bilgi öğrendik. Zehra Akdeniz bazı okullara kitaplarından yollamış. Şanslıyım ki benim okuluma da yollamıştı. Röportaj sonunda Zehra Hanım
hepimize kitap hediye etti ve imzaladı. Çok mutlu olduk. Zehra Hanım’ı biz çok sevdik. Umarım siz de yazdığı kitaplardan birini okuyup seversiniz.

-Ela Akay, Yahya Alpar