Hakkari Çukurca Tahini Markalaştı

Birçok yöresel ürünleri konusunda meşhur olan Hakkari; son zamanlarda yöresel ürünler satan Zap markası ile markalaşmaya gidiyor.

20171224_120409

Artık Hakkari’de Zap markası ile çeşitli yöresel ürünler bulmak mümkün. Özellikle de Çukurca ilçesinde ekilen susam ile yapılan tahin, kuru ve yaş incir, incir ekmeği, kuru dut, bıttım peyniri ve çeşitli yöresel ürünler; Zap markası adıyla piyasaya sunuldu.

Yıllardır Zap Vadisi’nde ve köylerde ekilen susamlar, tarihi taş değirmenlerde tahin haline getiriliyordu ve sadece bölgede satılıyordu. Hakkari ve civarında lezzeti ile oldukça meşhur olan Çukurca tahini şimdi Zap ismi ile tescillenerek markalaştı.

Çukurca Kaymakamlığı’nın öncülüğünü yaptığı yöresel ürünlerin markalaşma ve piyasaya sunulma projesi büyük ilgi gördü. Hakkari merkez ve Çukurca ilçesine bağlı köyler üretimlerini değerlendirmek için kurulan kooperatife ürün satmaya başladılar.

Çukurca Kaymakamı Temel Ayça, “Çukurca’nın hak ettiği yere gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Artık Çukurca kendi ürettiği markasıyla ve güzel görsellerle tanınacak.” dedi.