Midyat Lezzetleri

Haydi biraz da meşhur Mardin ve Midyat yemeklerine göz atalım. Renkli Kalemler Midyat gazetesi için sizlere özel Midyat lezzetlerini araştırdım.
Birçok turistin ilgi odağı olan Midyat’a gelen turistleri bu lezzetlerle tanıştırmamak olmaz tabii. Eğer yolunuz düşerse bu tavsiyelerimi unutmayın.

kibbe-mardinİşkembe dolması (Kubbe): Süryanilere ait olduğu bilinen bir yemektir. İçinde bulgur, soğan, salça, su olan yemek belirli bir ısıda piştiğinde ağzınızda mükemmel bir tat bırakmaktadır. En zor olan kısım, işkembelerin dikimidir.

49669533_963312814057776_3230707329565458432_n


Sembusek (Kapalı Lahmacun): 
Adından da anlaşılacağı gibi diğer lahmacunlardan farklı olarak lahmacunun üzerinin hamurla kapatılmış hali diyebiliriz. Kıyma, domates, soğan ve biber ile yapılan kıymalı harcı, hamur üzerine döktükten sonra üzeri tekrar kapatılan yemek, taş fırınlarda pişince mükemmel bir lezzete tanık olabilirsiniz. Bunlara ek olarak Kiliçe (Mardin çöreği),  İkbebet (içli köfte), Dahudiyet (ekşili köfte) gibi yemeklerimiz de oldukça meşhurdur.

Tatlılar:

Yemek sonrası tatlı ne yiyeceğiz diye mi soruyorsunuz?Mardin-Kahiye-Tatlısı-Tarifi-250x175
Kare şeklinde açılan özel hamura künefelik peynir eklenip, kızgın yağda kızartılan ve daha sonra şerbet içine atılarak harika tatlı haline gelen Kahiye tatlısıyla başlayabilirsiniz. Pestil Helvası, Harire ve Paskalya Çöreği de diğer nefis tatlılardandır.
Şimdiden afiyet olsun.