Şifa Arıyorsan Nara Koş

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane bilmecesiyle de tanıdığımız narın faydaları saymakla bitmez. Tadını sevdiğimiz bu meyvenin sağlık açısından da birçok yararı bulunmaktadır. Gelin hep birlikte bakalım.

indir

Soğuk kış günlerinde vücudumuzun direnç kazanmasında etkili olan nar, insana enerji verir. Cildimizi korur, yeniler. Aynı zamanda narın kanserden koruduğuna dair ciddi araştırmalar da yapılmıştır. Kişiye tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflamaya da yardımcı olur. Kansızlığa karşı tüketebileceğimiz bu yararlı meyve, demir eksikliğine de iyi gelmektedir. Narın faydaları sadece taneleri ile sınırlı değil, çekirdeğinden kabuğuna ve suyuna kadar sağlığımız için birçok faydası mevcuttur. Günlük olarak tüketiminde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandırır. Yöremizde en yaygın meyvelerden biri olan nar, annelerimiz tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle bazı tatlıları süslemeye yarar. Örneğin; güllaç, sütlaç, aşure vb. Aynı zamanda nar taneleri sıkılıp sos olarak da kullanmaktadır. Nar suyu, sofralarımızın vazgeçilmezidir. Nar meyvesinin çeşitleri çoktur; Hicaz narı, Caner narı, Deve Dişi, Esin narı, Zivzik narı vb. Bizim yöremizde Zivzik Narı meşhurdur. Pervari’de adına köy bile verilmiş olan bu meyve yöremizde sevilir. Siirt’in Pervari ilçelerinde yetiştirilen Zivzik narının en önemli özelliklerinden biri organik olmasıdır. Botan Çayı’nın her iki yakasında yetişen narlar şifa kaynağı olarak bilinir. Narımız tamamen doğal olup dedelerimiz tarafından 70 derde derman bir meyve olarak bilinir. Zivzik narı, dayanıklı yapısıyla hasadı yapıldıktan sonra aylarca bozulmadan kalır. Sonbahar aylarında hasadı yapılan nar, ilkbahar aylarına kadar tüketilebilir.

Kaynak: www.milliyet.com.tr