Büyüklerimizden Bizlere Kalan

Bizlerin hiç bilmediği ama şimdi oynarken bile gerçekten çok kaliteli olduklarını anladığımız nine ve dedelerimizin çocukken oynadığı oyunları derledik. Bizler dinlemekten keyif aldık, sizlerin de keyifle oynaması için kurallarını yazdık.

üç taş oyunu ile ilgili görsel sonucu

ÜÇ TAŞ OYUNU

Dedelerimizden gelen zeka ve beceri isteyen eğlenceli bir oyun olan “Üç Taş Oyunu” iki kişilik bir oyundur. Üçer taşla her yere basitçe çizilebilen şekil üzerinde oynanır. Oyuncular sırasıyla taşları istedikleri bir noktaya koyarlar. Amaç kendi taşlarının üçünü bir araya yatay ya da dikey getirmektir. Bunu yaparken rakibi kollamak da gerekiyor elbette. Taşların hepsi konduktan sonra ilk taşı koyanın oynaması gerekir. Taşlar konulup elde kalmayınca şekil üzerindeki taşlar sadece boş olan yerlere hareket ettirilebilir ama sadece bir basamak olmak şartıyla! Önünde kendi taşı varsa dahi hareket edemez. İlk kez üç taşı yan yana ya da alt alta getiren oyunu kazanır.

12432

AŞIK OYUNU

Oyun en az iki kişi ile oynanır. Aşıkları kibrit kutusuna benzetirsek, tüm yüzeylerin cik, tök, öpen, alşı olarak adı vardır. Toprak üstüne çizilen bir daire ve daire çapına, atış mesafesine paralel olarak oyuncular sırası ile aşık kemiklerini dizer. Kura ile oyuna başlayan oyuncu, yaklaşık üç dört metre mesafeye dikilir. Koç bacağından elde edilen, ağır olsun diye içi delinerek kurşun dökülen aşıklara “şak” adı verilir. Oyuncu bir aşığı, daire içine dizilen aşıkları hedef alarak atar. Aşıkların bir veya birkaçı çizgi dışına çıkarılmaya çalışılır. Çizgiden dışarı atılan aşık oyuncunun olur.

ARAPSAÇI

Oyuna başlamadan önce oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yere oturur. Bir oyuncu, elindeki ip yumağını ipin ucunu bırakmadan bir diğer oyuncuya atar. Yumağı yakalayan kişi ipi tutar ve başka birine atar. Böylece giderek büyüyen bir ağ oluşur. Oyunun ikinci bölümünde oyuncular düğümü çözmeye çalışır.

Büyüklerimizden bize kalan bu oyunları biz oynadık, oldukça eğlendik. Umarız ki siz de oynadığınızda bizim gibi eğlenirsiniz. İyi Oyunlar 🙂