Eski Sokak Oyunları

 

 

Aspirin:
Öğrenciler tek sıra halinde otururlar. İçlerinden bir ebe olarak seçilir ve seçilen ebenin içinden 0’dan 10’a kadar bir sayı tutması istenir. Diğer öğrenciler ebenin içinden tuttuğu sayıyı öğrenmek için sırayla bir rakam söylerler. Eğer biri bilirse ebe aspirin deyip çocukları kovalar yakaladığı çocuk ebe olur ve oyun böylece devam eder.

On Bir Elli:
Kalabalık bir yakalamaca oyunudur. Daire halinde el ele tutuşur çocuklar. Seçilen ebe 1’den başlar ve 2, 3,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 10, 11 20, 11 30, 11 40 ve 11 50 diye sayar. 11 50 ye denk gelen kişi ebe olur ve diğer arkadaşlarını yakalamaya çalışır. Her yakalanan kişi ebeye yardımcı olarak diğer arkadaşlarını yakalamaya devam ederler. En son yakalanan kişi yeni ebe olur ve oyun tekrarlanır.

Gölge Kovalamaca:
Seçilen ebe, diğer oyuncuların gölgesine basmaya çalışır. Sona kalan kişi birinci seçilir ve bir sonraki turda dokunulmazlık kazanır.

Gazoz Kapağı Oyunu:
En az iki kişi ile oynanır. Oyun için her oyuncunun gazoz kapaklarına ve bir mermer taşına ihtiyaçları vardır. Gazoz kapakları üst üste dizilir. Sıra sıra herkes mermer taşını üst üste dizilen gazoz kapaklarına fırlatır. En çok kapağı deviren oyunun galibi olur. Kazanan oyuncuya herkes kapaklarını verir. Ayrıca bir sonraki oyuna kazanan oyuncu başlar.

Üç Taş:
Oyuncuların amacı kesişme noktalarına yerleştirilen taşlarla yatay, dikey ya da çapraz yönde bir sıra oluşturmaktır. Oyuncular taşlarını sırayla ve teker teker boş kesişme noktalarına yerleştirerek oyunun başlangıç konumunu oluştururlar. Sonra her oyuncu sırayla bir taşını komşu bir boş noktaya geçirir ve üçlü bir sıra oluşturmaya çalışır. Taşlarıyla ilk sırayı oluşturan oyunu kazanır.

Dalya:
İki grup arasında oynanır. Bir çizgi çekilir. Çizgiden altı adım uzağa kiremit parçaları üst üste dizilir başlarında biri olur. Diğer oyuncular dalyayı devirmek için topu yerden yuvarlayarak atar. Dalyayı topla yıkan olursa ebe olur, sonra topu alır ve oyuncuları vurmaya çalışır. Diğer grup dağılan kiremit parçalarını son parçasına kadar üst üste çizmeye çalışır. Dizme işini bitirmeden grubun bütün oyuncuları topla vurulursa diğer grup ebe olur. Topla dalyayı yıkamadıkları zaman yine diğer grup ebe olur. Oyun böyle devam eder.