Moda denilen şey

moda-denilen-sey-jpgModa ilgi çekmek, güzel olmak için takip edilir. Modayı genel olarak kadınlar takip ediyor gibi gözükse de aslında isteyerek veya istemeyerek herkes şık olmak için modayı takip eder. Bu ne kadar sağlıklıdır bilinmez.

Moda toplum hayatında hızla yayılan değişiklik ihtiyacı ve süslenme isteğiyle ortaya çıkan geçici bir yeniliktir.

Günümüzde kadınların en büyük tutkularından biri modadır. Giydikleri giysiden tutun da ayakkabılarına, taktıkları gözlüğe veya makyajına kadar modaya uymasını isterler. Modayı takip edebilmek için ekonomik gücü iyi kullanmak gerekir. Günümüzde bazı insanlar bu konuda kendilerini zorlamakta, bu da ekonomik olarak kötü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Özellikle de kredi kartı ile alışveriş yapılıyorsa ve ödeme gücünü aşıyorsa önemli sıkıntılar kaçınılmaz olmaktadır.

Günümüzde ne yazık ki bazı şeyler moda adı altında değerinin çok üstünde fiyatlarla satılmaktadır. Bu da hem aile hem de ülke ekonomisine önemli zararlar vermektedir. Ülkemizde özellikle toplumun belli bir kesiminde para zor şartlar altında kazanılmaktadır. Bu şartlarda modayı takip etmek ne kadar gerekli ya da önemlidir düşünmek gerekir. Genel olarak bazı insanlar sosyal bir aktivite yapmak yerine alışverişe gidiyorlar. Yaşamları dolu geçen insanlar ihtiyaçlarını karşılamak adına alışveriş yaparken, ne yapacağını bilmeyen boşlukta kalmış insanlar vakitlerini AVM’lerde geçirip gereksiz yere alıveriş yapıyorlar ne yazık ki.

İnsanlar, gündelik yaşamda fırsat bulup dışarıdaki mağazaları takip etme şansı bulamadıklarında internet sitelerini takip ediyorlar. Özellikle kıyafet, saç, aksesuar modası için özel olarak tasarlanmış internet sitelerinin sayıları hiç de az değil. Bu sitelerde insanların ilgi alanlarına göre sağlıktan spora, gündelik yaşamda gerekli olan pratik bilgilere dair pek çok şey olsa da öncelikli konular genellikle kadınların sıklıkla ilgilendiği moda konuları oluyor.

Alışveriş bağımlılığı tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalıktır. Bu psikolojik hastalık, kişinin alışveriş yaparak, kendine takı, giysi, ayakkabı vb. eşyalar alarak rahatlaması demektir. Onlar alıveriş yaparak kendilerini mutlu, güçlü ve üstün hissediyorlar.