Dallar Dallara, Fındıklar Fındıklara Baka Baka Oynar

Oyun deyince aklımıza eğlence gelir, coşku gelir, kaybettiğimiz zamanlarda da üzüntü gelir. Oyunlar insana moral verir, umut verir. Kısacası oyun mutluluktur. Bu oyunları oynarken çok eğleneceksiniz.O kadar eğleneceksiniz ki bu oyunları oynadıkça beni hatırlayacaksınız.

dallar-dallara-findiklar-findiklara-baka-baka-oynarZIMP OYUNU

Oyun en az iki kişi ile oynanır. Oyunda herkesin en az beş tane sopası olması gerekiyor. Her sopa özel şekilde süslenir. Sopaların bir ucu sivrileştirilerek oyun esnasında sopalar güçlendirilir.
Oyun Nasıl Oynanır: Her çocuk önce sopayı yere saplamaya çalışır. Bu nedenle sopa uçlarının sivri olması gerekir. Her çocuğun bir sırası vardır. Amaç, yerde saplı bulunan sopaları düşürüp en fazla sopa sayısına ulaşmaktır. En fazla sopaya sahip olan kazanır. Tavsiyeler: Açık alanlarda oynanması tercih edilir. Etrafta mutlaka sopa olması gerekir. Zeminin ıslak olması gerekir. Yere saplanması için sopanın yaş olması gerekir. Bana göre oyun çok eğlenceli bir oyun.

Bu oyunda dikkatli olmamız gerekir. Günümüzde bu oyunu oynayan çok az kişi bulunmaktadır. Oyun için alternatif isim önerim: Dal Dediğin Sivri Olur Oyunu

dallar-dallara-findiklar-findiklara-baka-baka-oynar2FINDIK OYUNU

Oyun en az iki kişi ile oynanır. Kişi sayısı isteğe bağlı olarak değişir. Oyun dışarıda oynanılır. Oyun Nasıl Oynanır: Öncelikle bir çukur kazılıyor. Bu çukurun yöresel adı Melav’dır. Sonra aramızda anlaşarak, çukura bir seferde kaç fındık atılacağını kararlaştırıyoruz.

Hepimiz, elimizdeki fındıkların tümünü bir seferde çukura doğru atıyoruz. Çukura en fazla fındık sokan kazanır. Tavsiyeler: Bir çukur yerine iki çukur açılabilir. Fındık sayısı arttırılabilir, azaltılabilir.
Fındık yerine, ceviz, bilye gibi şeyler konulabilir. Çukurla fındığın atıldığı yer arasındaki mesafe normalde 1.5 metre ama bu mesafe değiştirilebilir.

Oyun için alternatif isim önerim: Fındıklar Havada Oyunu