Oyuncak dolu bir gün

oyuncak-dolu-bir-gun16 Kasım tarihinde, her çocuğun gitmek isteyebileceği yerlerden biri olan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni ziyaret ettik,   sizin için yetkililerle görüştük. 573 parça oyuncağın yer aldığı müzeye hayran kaldık.

16 Kasım tarihinde TEGV Renkli Kalemler ekibi olarak Oyuncak Müzesi’ni ziyaret ettik. Müze görevlilerinden Sevda Mutlu ile görüştük ve ondan bilgi aldık. Müzenin kurulduğu bina 1800’lü yıllarda Ermeni asıllı bir vatandaşımızın evi olarak kullanılıyormuş. Daha sonra restorasyon yapılmış ve müze haline getirilmiş. Bina 3 kattan oluşuyor ve birçok odası ve mutfağı var. Aynı zamanda alt katında bir mağara da bulunuyor.

Bu müze İstanbul’daki Oyuncak Müzesi’nin sahibi Sunay Akın’ın yardımıyla kurulmuş. Gaziantep Belediyesi Avrupalı koleksiyonculardan bazı parçaları satın almış. Toplam 573 farklı oyuncak var hatta en eski oyuncak 1700’lü yıllarda üretilen, tahtadan yapılmış bir tavşan. Bizim ilgimizi çeken birçok oyuncak vardı ve onlar hakkında pek çok bilgi aldık. İtalyan yazar Carlo Mutlu’nun dediğine göre Almanya’da savaş dönemlerinde fakir kadınlar saçlarını zengin insanların çocuklarının oyuncak yapımı için satarlarmış.

Gaziantep Oyuncak Müzesi, müzeler şehri Gaziantep’in bize göre en güzel müzelerinden birisi. Herkesin ziyaret etmesini tavsiye ediyoruz.

Caloti’nin 1881 yılında yazdığı kitabın kahramanı Pinokyo, bizim en çok ilgimizi çeken oyuncaklar arasındaydı. Yine örneklerini gördüğümüz, kız çocukların en çok oynadığı Barbie oyuncağı ilk defa 1959 yılında, Uzay Yolu (Star Trak) filminin oyuncakları ise 1970 yılında ABD’de üretilmiş.

Müzede savaş dönemlerinden kalan oyuncaklar da vardı. İkinci Dünya Savaşı zamanından kalan bir oyuncağın altında şöyle bir bilgi yer alıyordu: “ İkinci Dünya Savaşı’nın Almanya’nın Polonya’ya girmesiyle başladığı söylenir. Oysa Hitler, bu oyuncaklarla önce çocukların düşlerini işgal etti.”

Oyuncak müzesinde öğrenip çok şaşırdığımız bir diğer bilgi ise porselen bebeklerin saçlarının gerçek olmasıydı.