Bu oyunlar bir başka

Biz çocuklar hep bilgisayar oyunu oynuyoruz. Bu yüzden de farklı zeka oyunlarını araştırıp oynamıyoruz.

Ben bu zeka oyunlarını bir sene önce araştırıp oynamaya başladım. Sizin de oyun hayatınıza renklilik katması açısından bildiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum:

tangramTANGRAM: Bu oyun 7 farklı geometrik şekilli parçadan oluş-maktadır. Bu şekiller farklı büyüklükte 5 adet üçgen, 1 adet kare, 1 adet paralelkenardır. Tangram, bu 7 geometrik parçayı bir araya getirerek çeşitli şekiller ortaya çıkarmaya dayalı bir zeka oyunudur. 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bu oyunu oynarken çok eğlendim ve zorlandım. Umarım siz de seversiniz.

PENTEMİNO: Bu oyun birbirine farklı yönlerde bağlanmış her biri 5 eşit kareden oluşan 12 farklı taştan oluşmaktadır. Her bir taş bir harfle ifade edilir. Oyunun amacı tahta çerçeveyi boşluk kalmayacak şekilde on iki parçayla doldurmaktır.

mikado

MİKADO SPİEL: Bu oyun otuz bir adet oyun çubuğuyla oynanan bir oyundur. Bir çubuğu diğer çubuğu hareket ettirmeden alıp puan kazanmaya çalışıyorsunuz.

SNAKE KÜP: Bu oyun her ne kadar kolay bir oyun olarak gözüküyor olsa da çok zor bir oyundur. Ben Snake Küp’ü tam iki ayda yapmayı başarabildim. Şimdi ise gözüm kapalı bile yapabiliyorum.

MANGALA: Tarihi çok eskilere dayanan bir tür satranç oyunudur. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.

Bu oyunları oynarken önce zorlanabilirsiniz. Ama böyle zor oyunları başarınca daha çok keyif alıyorsunuz.