Saklambaç Kayıp Mı Oluyor?

Saklambaç eğlenceli bir oyundur. Aslında saklambaç oyununu bilmeyen de yoktur. Saklambaç özellikle anne babalarımızın da çocukluğunda oynadığı bir oyundur. Özellikle kalabalık arkadaş gruplarıyla oynanır. Ama artık hayatımıza giren teknolojik gelişmeler, belki de gün geçtikçe bu oyunu bizlere unutturacak.

saklambac

Peki saklambaç nasıl oynanır?
En az 3 kişi bu oyunu oynamak için yeterlidir. Ebe olarak biri seçilir. Diğer iki kişi, ebe belli bir sayıyı sayana kadar bir yer bulup saklanır. Oynanan mekân pek fark etmez. Evde, bahçede, oyun alanlarında rahatlıkla oynanabilir. Süre bittiğinde ebe gözlerini açar ve “Önüm arkam sağım solum ebe” der ve yerinden ayrılarak arkadaşlarını aramaya başlar. Ancak yerini de korumak zorundadır. Çünkü tekrar ebe olmamak için birini sobelemesi gerekir. Gezinmeye başlayan ebe saklananları bulmaya çalışır. Ebenin arkadaşlarını bulmaktan başka bir görevi daha vardır o da bulduğu kişiyi doğru tahmin etmektir. Bulduğu kişinin adını yanlış söylerse ebe için “çanak çömlek patlar” ve ebe olan arkadaşımız tekrar ebe olur. Herkes yeniden saklanır. Ebenin ilk yakaladığı arkadaşı ebe olup saymaya başlar. Oyun böylece devam eder.

Peki neden saklambaç kaybolmaya başlıyor?
Biliyoruz ki herkes sosyal medya kullanıyor. Televizyon, bilgisayar gibi teknolojik araçlarla vakit geçiyor. Arkadaşlarıyla vakit geçiren çok az insan var. Yeni bilgisayar oyunları, saklambaç gibi oyunların yerine tercih ediliyor artık. Anne babalarımız çocukken teknoloji bu kadar ilerlememişti. Günümüzde tercih edilen dijital oyunlar da olmadığı için, onlar arkadaşlarıyla saklambaç ve benzeri birçok oyun oynuyorlardı. Ama artık teknoloji ilerledikçe insanlar arkadaşlarından uzaklaşıyor ve saklambaç oyununu bilen insan sayısı azalıyor.