Sihirli Eller

c556a99d17df21150a0ed67c5ed5e593--crochet-owls-amigurumi-crochet

Anneler, çocuklar sihirli ellerinizi kullanmanın vakti gelmedi mi? Hem eğlenip hem de kendinizi geliştirmeye hazır mısınız? Amigurumi ile hem çocuklar hem de aileler iş başında!

TEGV Muradiye Öğrenim Birimi gönüllüleri ve çocukları 23 Nisan Sokak Şenliği’nde yapmış oldukları amigurumi örneklerini sergiledi.

Amigurumi, Japon kökenli ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurugmi ( içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen, örgü örenlerin gayet iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

Amigurumi, hem kolay öğrenilebilir hem de dekoratif, sevimli ve keyifli bir hobi. Amigurumi yaparken örgü ipliği, dolgu malzemesi, tığ, iğne, plastik gözler, keçe gibi malzemeler kullanılabilir.Amigurumide kullanacağız malzemeler sizin yaratıcılığınıza bağlı. Hangi nesneyi yapacağınız, hangi malzemeleri kullanacağınız tamamen sizin elinizde! Aileler ve çocukların bir arada eğlenerek yapacağı etkinlikler arasında amigurumi.

23 Nisan Sokak Şenliği’nde çocuklar ile beraber amigurumi örneklerini sergileyen TEGV Muradiye Öğrenim Birimi gönüllüleri Elif Kulja ve Tuba Dağlı etkinlik ile ilgili düşüncelerini “Öncelikle çocuklarla bir araya gelip yapacağımız oyuncak figürlerine karar verdik. Figürü ve iplerin renklerini onların seçmesini istedik. İpleri ve tığları temin ettikten sonra 6 haftayı kapsayan çalışmamız başladı. 1. hafta malzeme tanıtımı, 2. hafta tığ tutma ve ilmek atma, 3. hafta figür yapımı için ilk adımlar, 4. hafta ile figürler şekillenmeye başladı. 5. haftada figürlerin parçalarını birleştirdik ve 6. haftada ise heyecan dolu sürecin sonuna geldik. Artık sergi için ördüğümüz oyuncaklarımız hazırdı.” şeklinde dile getirdiler.

TEGV gönüllüsü Elif ve Tuba “Amigurumi ile çocukların birbirleriyle daha iyi iletişim kurduklarını, psikomotor becerilerinin geliştiğini gördük.” sözlerini eklediler. Aileler ve çocukların evde beraber vakit geçirecekleri güzel bir etkinlik değil mi? Sizler ne dersiniz?

9775_-1448921777640DSCN2330