Eski Oyunlar

DSCN0388

Eski oyunların yavaş yavaş değerini kaybettiği bugünlerde Renkli Kalemler Adana Ekibi olarak bu oyunları sizler için derledik.

İp Atlama: En fazla üç kişi ile oynanan bir oyundur. İki kişi ipin ucundan tutarak çevirirken oyuncular sıra ile ipin üzerinden atlarlar.

DSCN0428

5 Taş: En az iki kişi ile ve üç küçük taş ile oynanır. Oyuncular taşları yere attıktan sonra bir tanesini havaya fırlatıp o düşmeden yerdeki taşların birini veya birkaçını toplamaya çalışırlar.

Topaç: İp topaca sarılır ve yere atılır. Kimin topacı daha çok dönerse o kişi kazanır.

Seksek: Bir kişi tebeşir ile kutucukları yere çizer. Bu kutucukları birden sekize kadar numaralandırır ve ilk oyuncu bir numaralı sayıya bir taş atar. Taş karenin içine girerse bire basmadan diğer sayının yazılı olduğu karenin içine atlanır. Oyun her sayı için bu şekilde devam eder.

Körebe: Körebe bir grup oyunudur. Oyun başlamadan önce tekerleme ya da sayışma ile ebe belirlenir. Ebenin gözü bir göz bandı ile bağlanır. Sonra diğer oyuncular oyun alanında, ebenin etrafında ”Körebe sesime gel” diyerek dolaşır. Ebenin görevi arkadaşlarından birini eliyle yakalayıp ebelikten kurtulmaktır.