Gönülden Gönüle TEGV

Batman TEGV Öğrenim Birimi 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü kutladı. Tüm gönüllülerin katılımıyla gerçekleşen güzel ve eğlenceli günü sizler için haber yaptık.

TEGV ilköğretim çağındaki çocuklara “okul dışı eğitim desteği” veren bir sivil toplum kuruluşudur. Ben de 8 yıldır Batman Merkez Öğrenim Biriminde eğitim alan çocuklardan biriyim. Çocuk olarak başladığım bu yolda ileride de gönüllü birey olarak çocukların eğitimine destek vermek isterim. Benim kahramanlarım gibi ben de ileride çocukların kahramanı olmayı çok isterim.

TEGV Gönüllüler Günü’nü Erken Kutluyor
Dünyada birçok ülke ve Türkiye 5 Aralık’ı Dünya Gönüllüler Günü olarak kabul ediyor. TEGV her yıl olduğu gibi Dünya Gönüllüler Günü’nü bu yıl da gönüllü abilerimiz ve ablalarımızla birlikte coşkuyla kutladı. Dünya Gönüllüler Günü’nü küçük ve şirin bir kafede 3 Aralık’ta kutlayan birimimiz, güzel ve eğlenceli görüntülerin oluşmasına sebep oldu. Kutlamaya erken giren gönüllü abilerimiz ve ablalarımız önce birimimizde hazırlıklara başladılar. Hazırlıkları tamamlayan gönüllü abilerimiz ve ablalarımız bir kafeye giderek orayı süslediler. Daha sonra diğer gönüllülerin gelmesiyle eğlenceye başlandı. İlerleyen saatlerde TEGV Batman Öğrenim Birimi Sorumlusu Dilber Abla’nın yeni ve eski gönüllüleri tanıtmasıyla Gönüllüler Günü devam etti. Şarkılar dinlendi, gönüllü abilerimizin ve ablalarımızın dans gösterisiyle eğlence tüm hızıyla devam etti. Dinlenen canlı müzikten sonra yemekler yendi, sohbetler edildi. Gün sonunda organizasyonda emeği geçen Yunus ve Ömer Faruk Abi’ye tüm gönüllüler teşekkür ederek geceyi sonlandırdılar. Bugüne özel gönüllü abilerimiz ve ablalarımıza TEGV’i sordum.

DSC_0100

Faruk abi: Kuzenim Yunus Özdemir TEGV’in Antalya’daki biriminde gönüllüydü. Ondan az çok neler yapıldığını biliyordum. 2018 dönem başında ben de gönüllü olmak istedim. Gönüllü eğitimi aldım. Bu eğitimle Urfa’ya gittim. Batman Birimi’nin sıcaklığı ve enerjisi eşliğinde çocuklarla etkinlikler yapıyoruz. Çocukların bana umut dolu bakışları beni her zaman heyecanlandırıyor. “İyi ki buradayım, iyi ki benim de TEGV’de bir hikayem var.” diyorum.

DSC_0068

Hüseyin abi: Gönüllülük maceram üniver sitede başladı. 2017’nin sonbahar döneminde okulun bahçesin-de çok yakın arkadaşım Metin ile birlikte çay içiyorduk. TEGV standını gördük. Çocuklar-la ilgili bir sivil toplum kuruluşu olduğunu öğrendik. Broşürlerden aldığımız bilgiler ilgimi-zi çekti ve hemen gönüllü olduk. Böylece bizim de çocuklarla olan serüvenimiz başlamış oldu.

DSC_0108

İrem abla: Bir gün okul çevresinde gezerken bir im müdür ünü gördüm. Broşür dağıtıp TEGV’i tanıtıyorlardı. O gün ait olduğum yerin TEGV olduğunu anladım. Çünkü bana göre dünyanın güzelleşmesi, çocukların gülümsemesinden geçiyordu. İki yıldır bu ailenin içindeyim. TEGV benim için ikinci bir yuva, ikinci bir aile oldu. İlk etkinliğimde çocuklar beni alkışlayarak karşıladılar ve bir dahaki hafta tekrar görmek istediklerini söylediler. Böyle bir ortamda çocuklarla olmak beni heyecanlandırıyor.

DSC_0053Ahmet abi: 1996 yılında Siirt Eruh’ta TEGV Öğrenim Bir imi açıldı. Okul dışında pek eğitim alma şansımız olmuyordu. TEGV sayesinde 2 sene boyunca hem eğlenceli hem de eğitici birçok etkinliğe katıldım. 18 yaşına gelince Diyarbakır Eğitim Parkı’nda etkinliklere katılmaya başladım. TEGV’de her zaman güzel zamanlar geçirdim. Bu kuruma inancım her zaman tam ve bu ailenin parçası olmak beni mutlu ediyor.