Bu müzik başka bir şey

Hip hop kültürünün olmazsa olmazı rap, şiir sözlerinin belirli bir alt müzik ile birleştirilmesiyle oluşan müzik türüdür.

Bu türü 1970’li yıllarda başlatan Dj Kool Herc’tür. Daha çok kafiye ve akıcı cümleler kullanılan bu müzik türünde sözlerin anlamına önem verilmektedir.

Doğuşu, siyahi insanların beyaz insanlara karşı eşitlik için baş kaldırdığı yıllara dayanan rap müzik, geçmişten günümüze oldukça hızlı bir şekilde yol almıştır.

O dönemde siyahi aileler dışarıdaki karışıklıklardan çocuklarını uzak tutmak için onları sanata yönlendirmişlerdi. Bu yönelim siyahi gençlerin haklarını müzikle aramaları fikrini doğurmuştur. Bol giysiler giymelerinin nedeni de bunun özgürlük ifadesi olarak kabul edilmesindendir.
Böylece rap müzik sert bir üslup ve vurucu sözlerle sivrilerek kendini göstermiştir. Tüm dünyaya yayılan bu hak arama mücadelesi Amerika Birleşik Devletleri’nin tepki almasına neden olmuştur. Böylece siyahi Amerikan vatandaşları hem kendi müziklerini oluşturmuş hem de daha rahat bir yaşam sürdürmeye başlamışlardır.

Rap müziğin temellerinin Afrika’da atıldığı söylense de ilk örnekleri, Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında yaşayan siyahi müzisyenler tarafından verilmiştir.

Ezilmekten kurtulmak isteyen bu insanlar, müzik sanatı ile seslerini daha rahat ve daha anlaşılır duyurabilmişlerdir. Bu nedenle rap parçaları diğer türlere göre daha asi ve daha sert olabilmektedir.

 

Dünyanın en iyi yabancı hiphop şarkıcıları olan Eminem, 50 Cent, Snoop Dogg, Timbaland, Usher gibi şarkıcılardan çoğu küçük yaşlardan itibaren müzikle uğraşmaya başlamış ve daha o zamandan başarılı bir sanatçı olacaklarının sinyallerini vermişlerdir.

 

1980­-1990 yılları arasında Almanya’daki Türkler arasında yaygılaşan rap 1995 yılında Cartel adlı grup ile ülkemize gelmiş ve yaygınlaşmıştır. Bütün dünyada yankı uyandıran bu müzik ülkemizde de kendini göstermiştir. Türkiye’de ise Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat, Karakan gibi isimleri başarılı rapçiler arasında sayabiliriz.