14 Dil Bilen, 22 Kitap Yazan Süryani Rahibe Midyat’a Döndü

Midyat’tan 1985’te ailesiyle göç edip Almanya’ya yerleşen, bugüne kadar 22 kitap yazan ve 14 dil bilen Süryani Rahibe Hatune Doğan (52), geçen yıl dönüş yaptığı memleketinde tarımla uğraşıyor.

Midyat ilçesinin kırsal İzbırak Mahallesi’nde yaşayan Hatune Doğan, 1985’te 15 yaşındayken ailesiyle Almanya’ya göç etti. Burada, Mainz Katolik Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde Diyakozluk Bölümünü bitiren Doğan, katıldığı birçok yardım faaliyetiyle 40’tan fazla ülkeyi gezdi. Yoksullara, hastalara, evsizlere, öğrencilere ve yetim çocuklara yardım eden Hatune Doğan, Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Almanca’nın yanı sıra İngilizce, Fransızca, Arapça, Latince ve Afrika dilleri gibi toplam 10 dil daha öğrendi.

14 dil bilen, 22 kitap yazan Süryani rahibe, Midyat'a dönerek tar?ma  ba?lad? - 05.09.2022, Sputnik Türkiye

Süryanice ve Almanca 22 kitabı bulunan Hatune Doğan’a insani yardım faaliyetlerinden dolayı Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere Avrupa ülkelerindeki birçok kurumdan da ödül verildi. Dolu dolu geçen hayatına rağmen 15 yaşında ayrıldığı köyüne özlemini dinmediğini söyleyen Doğan, büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen İzbırak’a geçen yıl her şeyi bırakıp döndü.

14 dil bilen, 22 kitap yazan Süryani rahibe Midyat'a döndü - Güncel ya?am  haberleri – Sözcü

16 Aile Daha Dönüş Yaptı
Köyde yeni bir ev inşa eden Doğan’ın ardından 16 aile daha kesin dönüş yaptı. Burada babasına ait arazilerde tarım yapan Doğan, bahçede yetişen sumakları toplayıp kuruttu. Sumakları satmayıp çevresine hediye eden Doğan, 40 bin metrekarelik alanda fıstık ve üzüm yetiştirmek için çalışmalara başladı.

“MECBUREN AYRILMAK ZORUNDA KALDIK”
Köylerinden mecburen ayrıldıklarını dile getiren Hatune Doğan, “Şimdi dönüş yaptık, bu evi yaptım. Ablam da yukarıda ev yaptı. Bu eski evleri de onardık, restore ettik. Biz çok memnunuz. Allah’a çok şükür. 1985’te buradan çıktık. O zaman mecbur kaldık ve çıktık. Şimdi Allah’a çok şükür kanun ve kuralları değiştirmişler. Cumhurbaşkanımız, “Süryaniler, dönsün” diyor. Bize yardım edecek. Şimdi dönüyoruz. Köy onarıyoruz şimdi. İzbırak Köyünde şimdi 17 ev oldu. İlk ben başlamıştım. Şimdi sumak topluyoruz. Bu sumak bağı babamındı. Bizim ailenin mirasıdır. Aile için toplayacağız. Eğer çok olursa komşulara hediye vereceğiz. Satmıyoruz bunu.” diye konuştu.

Burada Büyüdüm
İzbırak´ta büyüdüğünü ifade eden Doğan, “Avrupa’ya gittim; ama ben burada büyüdüm. Ektim, sumak topladım, kuru üzüm yaptım. Benim için garip değildir. Onun için çok hoşuma gidiyor. Burası Avrupa’dan daha sıcaktır ama buraya geldik tekrar. Allah’a çok şükür burada hürriyet var. Daha önceki gibi değil. Ben 15 yaşındaydım o zaman, burada çalıştım ama şimdi Avrupa’da doğanlar buraya gelirse bu iş onlara zor gelir, garip gelir. Ama benim için zor değildir. Çok keyif alıyorum. Hoşuma gidiyor. Allah kısmet ederse gelecek zamanda buraları da ekeceğiz. Yukarıları temizledik, buraları da temizleyeceğiz.” diye konuştu.

Paylaş
Önceki İçerikNe Kadar Çok Ahşap Oyuncak, O Kadar Çok Gülen Çocuk
Sonraki İçerikKumrulu Mescit

SEMANUR CANDAN

Merhaba benim adım SEMANUR CANDAN. 29 Ekim 2010 da doğdum. Midyat da yaşıyorum. Atatürk Ortaokuluna gidiyorum. Bu sene 8. sınıf olacağım. Tegv de Renkli Kalemler ekibiyle haber toplayıp gazete yazmaya çalıştık. Hem yorulduk hemde bilgilendik. Çok güzel vakit geçirdik Tegv e teşekkür ederim.

BAHAR CANDAN

Merhaba benim adım Bahar Candan. 12 yaşındayım en sevdiğim ders beden arkadaş edinmeyi severim.gelecekte olmak istediğim meslek ise doktor biz tegvde renkli kalemler doğrultusunda gazete çıkarıyoruz.son söyleyeceklerim ise renkli kalemlere katılmanızı tavsiye ederim.