Arif Arslan Serüveni

Batman‘ın en eski gazetecilerinden biri olan Batman Çağdaş gazetesi sahibi Arif Arslan, TEGV Batman Öğrenim Birimi’ni eski dostu İtfaiye Şefi Hasan Bey ile ziyaret etti.

Arif Arslan, Renkli Kalemler ekibimizin sorularını yanıtlayıp gazetecilik serüveninden bahsetti. Batman’ın tarihinden ve gazetecilikte yaşadığı tecrübelerden bahseden Arslan, Renkli Kalemler ekibinin hazırladığı soruları da yanıtladı. Birimimize, Batman Belediyesi itfaiye şefi Hasan Bey ile ziyaret eden Arif Arslan, sözlerine şu şekilde başladı: “Batman 700 bine yakın nüfusuyla 1955’te belde, 1957’de ilçe, 16 Mayıs 1990 yılında il olmuştur. 1900 yıllarında Raman Dağı’nda petrol bulundu. Batman’a petrol aramak için Amerika’dan gelen petrol uzmanları petrolü ilk olarak 1948 yılında çıkardı. Bugün Raman’da 8 petrol kuyusunda aktif olarak petrol çıkarılıyor. Petrol kuyularının açılmasıyla gelişim sağlayan Batman’ın bu sayede il olması da sağlandı. “Konuşmasını tamamlayan Arslan, sonrasında çocukların sorularını cevapladı.

Gazeteciliğin zor yönü sizce nedir?
Objektif bir haber ortaya atılırsa karşı tarafa danışarak olayın gerçekliğini araştırmamız gerekiyor. Bu gazeteciliğin zor yönü diyebiliriz.

Gazetecilik dışında neler yapıyorsunuz?
Benim gazetecilik dışında bir işim yok. Gazeteciliği seviyorum. Sabah haber masamıza geliriz. Haberler için küçük bir toplantı yaparız. Gündemi belirleriz ve akşama kadar haber oluşturmak için şehrin dört bir yanına dağılırız.

Gazetecilik mesleğinde hangi araç gereçleri kullanıyorsunuz?

Günümüzde en önemli meslek aracı telefonlarımız, haber oluşturmak için gerekli oluyor. Fotoğraf ma-kinesi, gazete baskı makinesi, kalem ve not defteri kullandığımız diğer araçlardır.

Gazeteciler kaç saat çalışır?

Gazetecilerin saati yoktur. Gece gündüz haber olabiliyor. Benim sabah sekizden gece yarılarına kadar çalıştığım oluyor.

Olay olduğunda ilk siz mi gidersiniz yoksa güvenlik güçleri mi?
Bazen ilk biz basın görevlileri gideriz. Bazen polis veya sağlıkçılar gider ve bize haber verirler. Her alanda arkadaşlarımız olduğu için genelde biz-ler daha önce olay yerine gideriz.

Birimimizi ziyaret eden gazetecilik konusunda bize deneyim ve desteklerini sağlayan Arif Bey’e ve ona eşlik eden Hasan Bey’e teşekkür ederiz. Siz değerli okuyucularımıza sevgilerimizi sunarız.