Balıklar da Uçar

BalıkVan Gölü’nde yaşayan endemik bir tür olan inci kefali balıklarının yumurtalarını bırakmak için tatlı su yataklarına yaptıkları muhteşem göç, görenleri adeta büyülüyor.

Muradiye ilçesindeki Bendimahi Çayı’na doğru suyun ters istikametine yönelik göçe başlayan inci kefali balıkları, yumurtalarını bırakabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Suyun içerisinde uçarcasına zıplayan inci kefali balıklarının göçü büyük ilgi uyandırıyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesinden misafir olarak Muradiye’ye gelen Mehmet Uldestan isimli vatandaş, Bendimahi Çayı’nın içine girerek balıklarla bir süre oynadıktan sonra, “Ben aslen Muradiyeliyim, ancak 76 depreminde Bursa’ya gittik, bir daha geri dönmedik. Bursa’da, biz Muradiye ilçesinde balıkları ellerimizle tutuyoruz dediğimde, kimse bana inanmıyor. Misafirliğe gelmişken burada balıkların görüntülerini çekip Bursa’daki vatandaşlarımıza göstereceğim, belki o zaman bana inanırlar. Bu balıkların göçü henüz yeni başladı, gün geçtikçe balıklar daha da çoğalacak ve üremesini yaptıktan sonra tekrar Van Gölü’ne dönecekler. Vatandaşlarımızın da bu konuda daha duyarlı olmaları lazım. Bu balıkların neslinin tükenmemesi için yasak dönemde balık tutulmaması gerekiyor” dedi.

Bu konuda yasak avlanma yapanlar ihbar edildiğinde Muradiye Emniyet Güçleri bir ekip gönderiyor. Fakat bunun önüne geçilmesi için halkın daha bilinçli olması gerekiyor.