Cizre’de Dikey Bahçe

Yeşile hasret şehrimizde belediye ve kaymakamlık iş birliğinde insan eliyle bir doğa harikası yaratıldı. Biz de Renkli Kalemler ekibi olarak “Dikey Bahçe’yi” ziyaret ederek yerinde incelemeler yaptık.

b600dfc2-32be-4df7-a0f0-70d7142d73ab

Cizre Belediyesi, ilçedeki görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak ve yeşil alan oluşturmak amacıyla çalışmalarını hızla sürdürüyor. Konak Mahallesi Dicle Nehri kıyısında yer alacak ve yaklaşık 500 metre uzunluğunda olacak dikey bahçe çalışmaları kapsamında, ilçenin tarihi mirasını yansıtacak çeşitli sanatsal ögeler de yer alacak. Proje alanında, vatandaşların dinleneceği mekanlar ve fotoğraf çekebilmeleri için sahneler oluşturulacak.

Anadolu Ajansı’na bir demeç veren Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Faik Arıcan, “Ülkemizdeki en büyük dikey bahçe çalışmasını tamamlıyoruz. Yaklaşık 500 metre uzunluğunda olan ve içinde 12 ay yeşil kalacak bitkilerin, çiçeklerin olduğu, görsel özellikler taşıyan figürlerin olduğu ışıklandırmasıyla ilçeye görsel güzellik katacak yürüyüş alanlarıyla dikey bahçemiz ilçemizin tanıtımına katkı sağlayacaktır.” dedi.