Mardin’in Keşfedilmemiş İlçesi: Savur

Resim6

Hepimiz tarihi ve turistik şehrimiz Mardin’i biliyoruz. Fakat en az onun kadar tarihi dokusuyla, bağ bahçesi ve yeşilliğiyle ün salmış, küçük fakat şirin ilçesi Savur’u birlikte tanımaya ne dersiniz?

Yüz ölçümü 1049 km² olan ilçenin tarihi, Mardin kadar eskidir. Mardin’e yapılan her saldırıdan, Savur da etkilenmiş, tahrip edilmiş ve ahalisi asırlarca çileli bir yaşam sürmüştür. Savur, Artukoğulları ile Karakoyunlular döneminde sık sık el değiştirmiş ve en son olarak da Mardin’in Safeviler’den ( 1517’de ) Osmanlıların eline geçişiyle Osmanlı topraklarına bağlanmıştır. Savur’un en gözde tarihi eseri Savur Kalesi’dir. Bu kale Mardin-Savur-Midyat ve Hasankeyf ile Cizre kervan ve fetih yolları üzerinde çok eski, stratejik açıdan güçlü bir kaledir. Bu kale, Araplarla Bizanslılar arasında da büyük çekişmelere neden olmuştur. İlçemizde Akdeniz iklimi ile birlikte karasal iklim hüküm sürer. Kışlar çok soğuk olur, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yağışların büyük bir kısmı ilkbahar aylarına rastlar. İlçenin doğal bitki örtüsü çalı formundaki meşeliklerden oluşmaktadır. İlkbahar yağmurlarının bol olduğu yıllarda iyi mahsul alınır. Sulanabilir vadilerde ise genellikle sebze, meyve ve kavakçılık yapılır. Bazı köylerimizde son zamanlarda kiraz bahçeleri oluşturulmuştur.Belirli bölgelerde küçük çapta kavun ve karpuz yetiştirilmektedir.

Hayvancılık ilçemizin önemli geçim kaynağı iken hayvancılıkla uğraşan insanların kırsal kesimi terk etmeleri nedeniyle hayvancılık giderek azalan bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Savur yeşilliği, bağları, bahçeleri bol suları ile de ünlüdür. Kavak ağaçlarının bol miktarda yetiştirildiği bir ilçemizdir. Burada kısmen sulu ziraat yapılmakta, tahıl üretilmekte ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Resim5Resim7