ÇOCUKLARDA TRAFİKTE

Renkli Kalemler ekibi gazetecilerimiz, Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nı ziyaret ederek trafik levhalarını ve kurallarını öğrendi.

Batman Gültepe Mahallesi Karabağ Parkı bitişiğinde bulunan Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Batman Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla açıldı. Çocuklara, trafik eğitiminin küçük yaşlarda öğretilmesi amaçlanan parkta minyatür trafik alanı çocukların ilgi odağı oldu. Küçük bir şehir gibi üst geçit, trafik ışıkları, yaya geçitleri ve minyatürlerin yanında küçük hastane, okul ve alışveriş merkezi çocuklar için çok faydalı ve eğlenceli oldu.
Aynı zamanda trafik polisi, jandarma trafik ve AFAD personellerinin bulunduğu alanda akülü araçlarla yaklaşık 500 öğrenciye eğitim verildi. Renkli Kalemler ekibi olarak akülü araçlara binerek araçta uygulanması gereken kuralları ve trafikte önceliğin yaya olduğunu öğrendik.
Yaya geçitlerinde neler yapılması gerektiğini, trafik ışıklarındaki renklerin ne ifade ettiğini anladık. İlgili personel, toplum olarak üst geçidin sık kullanılması gerektiğini bize ayrıca anlattı. Karşıdan karşıya geçişlerde ya-ya geçidini kullanmamızın önemini ve trafik ışıklarını takip etmemiz gerektiğini söyleyen görevliler, Renkli Kalemler ekibine trafikte nasıl davranılması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı.
Renkli Kalemler ekibi olarak trafik parkı, çocuklar için faydalı bir etkinlik alanı diyebiliriz. Son olarak, alanda dikkatimizi çeken “Emniyet kemeri hayat kurtarır” duvar yazısını sizlerle paylaşıyoruz.