Divriği’nin Gururu: Nuri Demirağ

nuri demirağ

Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyeti demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden ve Cumhuriyet devrinin ilk sayılı milyonerlerindendir. Kardeşi Abdurrahman Naci Demirağ ile birlikte servetlerini Türkiye’nin sanayi kalkınmasında büyük işlere yatırmışlardır. Demirağ, iş hayatının yanında geniş ölçüde hayırsever kişiliğiyle de tanınmıştır.

Nuri Demirağ, Türk Havacılık Tarihinin en önemli isimlerindendir. Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren Demirağ, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması ve Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir. Özellikle havacılık sanayisinde başarıları ile anılan Nuri, Demirağ 1886’da  Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuştur. Babası Mühürzade Ömer Bey, annesi Ayşe Hanım’dır.1889’da, babası Yargıç Ömer Bey attan düşerek hayatını kaybetmiştir. Ortaöğrenimini Divriği Rüştiye Mektebi’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra aynı okulda bir süre Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1903’te 17 yaşındayken, ilk işine girerek kariyer yolculuğuna başladı. 1904’te “Koçgiri” şubesine atandı. 1906-1909 yılları arasında Erzurum vilayetinde de kıtlık yaşandığından Nuri Bey, 1909’da depolarda bırakılan buğday ve tahılları kişisel inisiyatifini kullanarak halkın ihtiyaçları için sattı. Bu yüzden hakkında soruşturma açıldı ve aklandı.

1910’da İstanbul Beyoğlu Gelirler Müdürlüğü’nde varidat memuru oldu. Taksim Kışlası ve Talimhanesi’nin Fransızlara verilmesini engelledi.

1918’de memurluktan istifa etti. Ticaret ile uğraşmaya başladı. Yabancıların tekelinde olan sigara kağıdı işine girdi. Eminönü’nde bir dükkanda ilk Türk sigara kağıdı yapımını başlattı. Ürettiği sigara kağıdına “Türk Zaferi” adını verdi; bir yandan da 1920’de Müdafai Hukuk Cemiyeti Maçka Şubesinin başkanı oldu. Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından DEMİRAĞ soyadı verildi. 1920’de Mesude  Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Garip ve Kayı Alp adlı iki oğlu, Mefkure, Şukufe, Süveyda, Süheyla, Gülbahar, Tuğran Melek adlarında 6 kızı oldu. Nuri Demirağ, 13 Kasım 1957’de İstanbul’da şeker hastalığı nedeni ile 71 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.

nuri-demirag-kimdir-4

Kaynak: www.biyografi.net