Dünyanın En İlginç Spor Dalları

Bazı spor dalları vardır, hakkında pek bilgi bilinmez, sadece ismine aşina olunur. Bu yazımızda sizlere herkesin çok da bilmediği iki spor dalından bahsedeceğiz.

En Yorucu Spor: Su Altı Hokeyi

sualti-hokeyi-660x330

Su altı hokeyi havuzun dibinde oynanan cezalı bir oyundur. Su altı hokeyi palet, maske, şnorkel ve eldiven gibi temel ekipmanı giymiş altışar kişiden oluşan iki takım arasında oynanır. Oyunun amacı, havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerinde kauçuk kaplamadan oluşan ve üretilen pak dediğimiz topun sürülerek ve paslaşılarak karşı takımın kalesine gol atmaktır. 4 oyuncu her an oyuna girecek şekilde yedekte bekler. Oyuncu değişimi sınırsızdır ve serbesttir. Çok yorucu ve oldukça efor harcanması gereken bir spor olduğu için sürekli oyuncu değişimi yapılır. Hokey sopasını tutmayan serbest elin, kural dışı kullanma, pakı eli veya sopayı yanlış bir şekilde kullanarak ilerletme, rakip oyuncuya kasıtlı yapılan engelleme, çarpma ve önünü kesme, yedek veya cezalı oyuncunun kural dışı havuza girmesi (rakibin üzerine doğru atlama ve balıklama atlama) gibi durumlar ise faul sayılır

En Çok Denge İsteyen Spor: Slacklining

dfghjklş
Karşılıklı iki noktaya gerilen naylondan yapılmış bir ip üzerinde dengede hareket etmenin amaçlandığı bir etkinliktir. Bazı yönleri ile ipte yürüme etkinliğinden ayrılır. İki nokta arasına gerilen ip, genelde alçakta olur. Ancak daha fazla adrenalin yaşamak isteyen bu ipi istedikleri yükseğe çıkabilir. Bu eğlenceli spor, adrenalin tutkunlarının favorilerinden biridir.

 

Kaynak: http://www.tarihiolaylar.com