Elimizin Hamuruyla Deney : Sağlıklı Oyun Hamuru

Oyun hamurları, çocuklar için büyük bir tehlike kaynağı. Ama size vereceğimiz bu tarifle, evde sağlıklı bir oyun hamuru hazırlayabilirsiniz.

Hepimiz, oyun hamuruyla oynamayı çok seviyoruz. Peki bu oyun hamurları ne kadar sağlıklı? Bilim insanları her fırsatta bu hamurların sağlığımızı tehdit ettiğini ve kanserojen maddeler içerdiğini söylüyor; ancak yine de bu oyun hamurlarıyla oynamaya devam ediyoruz.

Oyun hamuruyla oynamak bu kadar keyifliyken, onları hayatımızdan çıkarmak yerine sağlıklı olanlarını hayatımıza dahil etmeye ne dersiniz? İşte, evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı bir oyun hamuru tarifi:

Malzemelerimiz:20170505_105021
(4 renk için)

3 su bardağı un
1 su bardağı su
1 su bardağı tuz
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Çeşitli renklerde gıda boyaları

 

20170519_194432Hazırlanışı: Öncelikle unumuzu ve tuzumuzu bir kapta karıştırıyoruz. Bu karışımı bir kenarda bekletirken 4 farklı kaba suyumuzu bölüştürüyoruz ve ardından her kaba farklı bir renkte gıda boyası ekliyoruz. Gıda boyalarını her kaba çeyrek çay kaşığı eklemek yeterli olacaktır. Ardından gıda boyası ve suyu karıştırıp aynı 4 kaba yağımızı bölüştürüyoruz. Bunları da karıştırdıktan sonra un-tuz karışımımızı bu dört kaba bölüştürüp karıştırmaya başlıyoruz. Hamur kıvamını alana kadar karıştırma işlemimize devam ediyoruz. İşte, sağlıklı oyun hamurumuz hazır!

20170519_194147