Gazeteciliği Bilene Sorduk, Dinledik, Öğrendik


Renkli Kalemler Zeyrek gazetesi için bizlere koçluk yapan Hürriyet Gazetesi Dış Haberler Editörü İlker Sezer, birimimizde bizleri ziyaret ederek mesleğini tanıttı. İşinin zorluklarından, meslek hayatına nasıl girdiğinden ve gazeteciliği ne kadar sevdiğinden bahsetti.

dfghjkKendinizi tanıtır mısınız?

Ben İlker Sezer, Hürriyet Gazetesinde çalışıyorum. Dış haberler editörüyüm. Yurt dışından haberler yapıyorum, daha önce Milliyet Gazetesinde çalışıyordum. İletişim Fakültesi mezunuyum.

 

Dış haberler nedir, bilgi verir misiniz?

Dış haberler, politikasını veya dünyada olup biten önemli bilimsel, teknolojik, siyasi gelişmeleri takip birimidir. Dünyada önemli siyasi, teknolojik veya bilimsel bir gelişme olduğu zaman, örneğin yeni bir telefon çıktı veya tıp konusunda bir ilerleme var. Kansere çözüm bulundu, bir hastalığa çözüm bulundu veya eğitim konusunda çok güzel bir okul açıldı Almanya’da. Bu tür konuları haber olarak okuyoruz. Başkalarıyla konuşuyoruz, müdürümüzle konuşuyoruz ve sonrasında Türkiye’de haber yapıyoruz.

Gazetecilik mesleği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tabii ki, hemen. Gazetecilik mesleği insanlara merak ettikleri ve hayatları için önemli olabilecek bilgileri aktarır. Örneğin doktor olmak istiyorsun, doktor olmak nedir vs. onunla ilgili yapılmış haberleri okuyorsun. Gazeteciler insanların merak ettiği, onları ilgilendirebilecek konuları araştıran ve haber yapan insanlar. Başka birisi senin merak ettiğinden farklı bir şey merak ediyordur, onun için de bir haber vardır illa ki. Eğitim, doğa veya oyuncaklar. Bu konularda da haberler olabilir.

IMG_2084-min

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

Profesyonel olarak 5 yıldır, toplam stajyerlik ile birlikte 8 yıldır.

 

Bu işin püf noktası nedir?

Bu işin püf noktası ‘MERAK’. Gazeteciliğin bir sürü uzmanlık alanı var. Sağlık muhabirleri var, diplomasi muhabirleri var, siyaset muhabirleri var, ekonomi muhabirleri var, eğitim muhabirleri var. Eğer herhangi bir konuda çok meraklıysan, örneğin ekonomi alanını ele alalım, ekonomistte olabilirsin, ekonomi muhabiri de olabilirsin. Bu konu seni çok merak ettiriyorsa, gerçekten bilgi sahibi olmak istiyorsan ve bunu insanlara aktarmak istiyorsan gazeteci olabilirsin.

Peki, aklınızda başka bir meslek sahibi olmak var mıydı?

Eskiden vardı. Herkes kendi yeteneklerine, kişiliğine göre meslek seçiyor ya, sen örneğin mühendis olacaksın; ama ben olamam. Çünkü o yapıda bir insan değilim. Bana uygun olabilecek bir diğer meslek avukatlık olabilirdi.

Meslek hayatınıza ilk başladığınızda hayaliniz neydi?

Meslek olarak gazetecilikten başka bir hayalim yoktu. Yani şöyle, 5 sene sonra şu gazetede olacağım, 5 sene sonra böyle olacağım gibi bir hayalim yoktu. Çok severek isteyerek merakla başladım.

Kaç gün mesainiz var?

Bir hafta 6 gün, bir hafta 5 gün çalışıyorum.

Neden gazeteci oldunuz?

Dış siyaseti çok merak ediyordum, bununla ilgili en kolay araştırma yapacağım yer gazeteydi. Yani Almanya’yı merak ediyordum, Fransa’yı çok merak ediyordum, politikalarını merak ediyordum.

Mesleğinize nasıl başladınız?

Üniversitede ilk tercih yaptığımda karar vermiştim zaten. İstanbul’a geleceğim, okula başladıktan hemen sonra mesleği yapabilmek için kendime bir staj bulacağım diye. Ondan sonra 2010’da üniversiteye başladım. Sonra meslek hakkında bilgi sahibi olmak için bir haber ajansına girip çalışmaya başladım. Bu iş nasıl oluyor, nasıl gazeteci olunuyor, o motivasyonla kararı vermiştim.

Meraklıysanız ve araştırmayı seviyorsanız iyi bir gazeteci olabilirsiniz!

Bu zamana kadar unutamadığınız bir haber oldu mu?

Oldu. Geçen sene yolsuzlukla ilgili bir haber yapmıştım. Türkiye’de yolsuzluk yapan bir adam Uludağ’a gitmişti, bir sürü parayı alıp kaçmıştı. Daha sonra o adamı haber yaptım. Yaptığım haberden sonra o kişiyi Uludağ’da gözaltına aldılar. Yani benim için ilk defa haberini yaptığım kişi gözaltına alındı. Kötü olan yakalandı bu güzel bir şey.
Hasta Suriyeli bir çocuk vardı, onunla ilgili bir haber yaptım. Çocuğun hastalığının ilacı çok pahalıydı. 90 bin euro para istiyorlardı. Yıl boyunca yılda 5 kere tedavi edilmesi gerekiyordu. Bir ev parası. Ben haberi yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı bir girişimde bulundu. Sonuç olarak, haber yaparak bir insana yardım edebiliyorsan bu seni motive ediyor.

Peki, mesleğin zorlukları nelerdir?

Bu mesleğin zorlukları çok. Bir haber yaptınız, çok uğraştınız sonra gazeteye verdiniz. Haberiniz yayımlanacak diye bekliyorsunuz. Dediler ki başka bir haber geldi kaza haberi örneğin. Bazen öyle olabiliyor, daha önemli bir haber geliyor ve haberinize yer kalmıyor. Geçen gün oldu hatta, bir haber yaptım bir kanunla ilgili. Sonra kanunu değiştirdiler mesela, böyle şeyler oluyor.

Basın kartına sahip olanların öncelikleri nelerdir?

Basın kartlarına sahip olanlar otobüslere bedava biniyorlar. Devlet kurumlarına gidince normal insanların giremeyecekleri yerler var. Örneğin bir mahkeme duruşması oldu, ona yoldan geçen insan giremez. Ama basın kartınız varsa müsaade isteyip girebiliyorsunuz. Diğer devlet kurumlarına basın kartını gösterip girebiliyorsunuz, bu şekilde faydaları var.

Bir gazetecinin neleri yapması ve yapmaması gerekir?

Gazetecilikte önemli olan şey insanların yararı. Benim yazdığım şey sana yarar sağlıyor mu, ilgilendiriyor mu, senin merakını gideriyor mu? İyi bir gazetecinin yapması gereken şey, halkın ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmesi ve onlara göre haberler yapması. Yaşadığımız ülkenin ne gibi sorunları var? Bizim eğitim sorunumuz var bir kere. Eğitim sorunumuzun düzelmesi için ne yapmamız gerekiyor?

Çalışma koşullarınız nelerdir?

Normal işlerden daha fazla çalışılıyor. Bankada çalışanlar sabah 9’da işe gidiyor akşam 5’te eve geliyor. Gazetecilikte böyle bir şey yok. Örneğin akşam 5’te çıkacaksınız, tam o sırada bir patlama olmuş çıkamıyorsunuz. Mesela Amerika haberleri yapıyorum. Ben izindeyken bir şey oluyor, pat çalışmaya gidiyorum. Çok fazla boş vaktiniz olmayabiliyor.

 

Sorularımızın ardından kendisine teşekkür edip hatıra fotoğrafı çekildik.

43567