Gazeteye Keşif Yolculuğu

TEGV Zeyrek Öğrenim Birimi Renkli Kalemler ekibimizle Hürriyet ve Milliyet gazetelerini ziyaret ettik, gazetecilerle sohbet ederek işin püf noktalarını öğrendik.

Gazeteci koçumuz İlker Sezer ile çalıştığı gazeteye ziyarete gittik. İlker Bey’in çalışma ortamını ve bir gazetenin işleyişini gördük. Gazetecilerin hepsinin kendine özel yerleri ve her yerde televizyonlar vardı. Gazeteciler, ben ve arkadaşlarıma gazete haberlerinin yapıldığı yeri gezdirdiler. Aynı zamanda bize haberlerini nasıl yaptıklarını anlattılar. Gazeteciler mizanpaj, magazin gibi konularda ve haberlerinin yapımında farklı alanlarda çalıştıklarını söylediler. Yaptıkları gazete haberlerinin üstünde titizlikle durduklarını belirttiler.

ghjnnm  sdfghjk

DEMİRÖREN MEDYA GİRİŞİ

Gazete binasına girdiğimizde Hürriyet Gazetesi İstihbarat Servisi Müdürü Celal Korkut’un yanına gittik,. Sayın Korkut, bizleri içtenlikle karşılayarak ben ve arkadaşlarıma yaptığı işi tanıttı. Gelen haberleri değerlendirdiğinden ve incelediğinden bahsetti. Bize mesleği hakkında “Gazetecilikte en önemli şey meraktır.” açıklamasında bulundu. İfadesinin ardından bizlere Hürriyet gazetesinden bir hatıra olarak üzerinde “Hürriyet” yazan birer kalem hediye etti.

HÜRRİYET ÇALIŞMA ALANI

Celal Korkut’a teşekkürlerimizi ilettikten sonra koçumuz İlker Sezer bize kendi çalışma alanını gösterdi. Dış haberler bölümünde yurt dışında gerçekleşen önemli bir olayı gazetelerde nasıl habere dönüştürdüğünü anlattı. Daha sonra Haber Araştırma Servisi muhabirleri Musa Kesler ve İdris Emen ile sohbet ettik. Bizlere haberleri için bazen şehir dışına gittiklerini ve dışarıda çalıştıklarını anlattılar. Kendileriyle hatıra fotoğrafı çekilerek yanlarından ayrıldık.

asdfgh  asdfghj

Ardından Hürriyet gazetesinin diğer bölümünde çalışan gazetecilerle sohbet ettik. Aralarında eğitim bölümünde çalışanlar ve haber yapanlar vardı. Bizlere hangi konuların onları ilgilendirdiğini açıkladılar. Bizim hakkımızda ortaya çıkan, gelişen herhangi bir eğitim, sınav konusu hakkında haber yaptıklarını söylediler.

asdfghjkl   2345678

Gazete gezimize devam ederken, camla kaplı bir oda dikkatimizi çekti. Sorduğumuzda koçumuz İlker Sezer bize canlı yayınların orada yapıldığını ve camların ses geçirmez özelliğe sahip olduklarını söyledi.

Sonrasında binanın diğer katında bulunan Milliyet Gazetesi’ne çıkarak burada da çalışanlarla sohbet ettik. İlk olarak Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Servisi Müdürü Pınar Aktaş’ın yanına gittik. Pınar Aktaş, bize muhabirlik yapmadan gazeteci olunamayacağını ve gazeteciliğin çok zor şartlarda icra edildiğini belirtti.

IMG_2267-min  IMG_2367-min

Yine aynı gazetede magazin bölümünde çalışan gazetecilerin yanlarına giderek onlardan ünlüler ile nasıl röportaj yaptıklarını, sorularını nasıl hazırladıklarını sorduk. Magazin muhabirliği hakkında bilgi aldık.

Tüm sohbetimiz bitince binanın dışarısına çıkarak gazeteci koçumuz İlker Sezer’e, ben ve arkadaşlarıma böyle güzel bir gün yaşattıkları için teşekkürlerimizi ilettik. Bir hatıra fotoğrafı çekildik ve oradan ayrıldık.