Hayaller Hayal Değil

TEGV İstanbul İpek Kıraç Öğrenim Birimi’ndeki çocuklar, yazdıkları şiir ve öyküleri kitap hâline getirerek hayalleri gerçekleştirmenin mümkün olduğunu bir kez daha kanıtladılar.

İstanbul İpek Kıraç Öğrenim Birimi, güzel bir çalışmaya imza attı. Çeşitli edebi türlerde yazılar kaleme alan bir grup çocuk, bu yazılarını bastırmak için sponsor bularak eserlerini Hayaller Ansiklopedisi’nde topladı.

4. sınıf çocuklarından oluşan bu grup, öncelikle “Hikâye ve Şiir Kulübü” adında bir kulüp kurdu ve hemen ardından çalışmalara başladı. Kelime hazinelerini geliştirmek için kendi yaş grupları için önerilen kitapları okuyarak işe başlayan çocuklar, ardından kendilerini test etmek adına kendi aralarında şiir ve hikâye yarışmaları düzenlediler. Nihayet hazır olduklarına inandıklarında da kendi eserlerini ortaya koydular.20170508_003940

Hikâye ve Şiir Kulübü üyeleri, kâğıtlara yalnızca şiirler, öyküler yazmadılar. Bu kâğıtları bazen resimlerle, bazen küçük motiflerle de süslediler. Her şey birbiriyle o kadar uyumluydu ki, kitapları bastırırken onların sayfalarını olduğu gibi kullanma kararı alındı ve Hayaller Ansiklopedisi, çocukların yazılarıyla, çocukların resimleriyle olduğu gibi bastırıldı.

Hayaller Ansiklopedisi’nden bir şiiri siz değerli okuyucularımızla paylaşalım:

KIRMIZI BALON

Dün oynarken kırmızı balonumla
Kaydı elimden kırmızı balonum
Uçtu gökyüzüne20170513_220848
Akşam oldu gelmedi
Sabah oldu gelmedi
Akşam oldu penceremden ses geldi
Çıktım baktım pencereme
Bir yıldız bulmuş balonumu
Derken baktım eline
Elinde mavi balon
Sordum yıldıza
Yıldız, bu niye kırmızı balon değil?
Yıldız cevap verdi
Gökyüzünün rengi bulaşmıştır.

Ayşenur KARAKAŞ

ORMANLARIN KRALI TAVŞAN

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde güçlü bir tavşan varmış. Bu tavşan çok iyi karate yaparmış; ama aynı zamanda kendini çok beğenmiş bir kişilikmiş.

Halk bir turnuva düzenlemiş. Bu bir karate turnuvasıymış. Kral Tavşan bunu duyunca çok sevinmiş; ama kendine çok güvendiği için hiç çalışmamış. Turnuvanın galibi yeni kral olacakmış. Tavşanın çok güçlü bir rakibi varmış, o da aslanmış.20170513_220752

Aslan, karateyi çok iyi biliyormuş; ama tavşan gibi yapmamış, turnuva başlayana kadar çok çalışmış. Sonunda karşılaşmışlar. Halk kralı tutuyormuş. Aslan, kendinden emin, tavşanı ilk hareketi ile yere düşürmüş. Sonuçta kazanan aslan olmuş. Tavşan çok üzülmüş ve çok utanmış. Aslan, tavşanın bu hâlini gördükten sonra yanına giderek: “Kendinden her zaman bu kadar emin olma. Ben buraya kral olmak için değil senin hatanı anlayabilmen için geldim. Eğer hatanı kabul edersen kral olmayacağım.” demiş. Tavşan, aslanın konuşmasını dikkatle dinlemiş ve ona hak vermiş. Aslan da çok mutlu olmuş. Artık kralın en yakın arkadaşı aslan olmuş.