Mardin Semalarında Kanat Çırpan Hazine: Taklacı Güvercinler

2523313-mardin-sebab-guvercinigüvercin

Mardin’de gökyüzüne baktığınızda dans eden güvercinleri görebilirsiniz. Mardin’e ait meşhur taklacı güvercinleri sevdalıları olduğunu öğrendik. Güvercin deyince akla ilk Mardin ve Urfa gelir.

Urfa’nın posta güvercinlerine karşı Mardin’in taklacı güvercinleri nam salmış. Öyle bir aşk ki Mardin’de güvercinler için Mardin Güvercinleri Koruma ve Yaşatma Derneği kurulmuş. Bu güvercinlerin tepeli, tepesiz, paçalı, paçasız, bakıcı, siyah beyaz, gri, kahverengi, benekli olmak üzere birçok çeşidi bulunuyor.

Mardin Güvercinleri Koruma ve Yaşatma Derneği, taklacı güvercinin Mardin’e özgü bir değer olduğunu kanıtlayabilmek için birkaç kez Patent Enstitüsü’ne de gitmiş; ancak enstitüde bulunan görevlilerle uzlaşılamamış. Görevliler, kendilerinden örnek olarak bir çift güvercin getirmelerini istemişler. Fakat dernek başkanı, Veysi Toparlı, taklacı güvercinin tek bir cinsinin olmadığını, pek çok türünün olduğunu anlatmış. Enstitü görevlileri de bu kadar fazla tür güvercine tek bir patent vermeye yanaşmamış.