Midyat’ın Büyülü Taşları

Mardin’e bağlı Midyat ilçesinde çıkan ve birçok avantajı ile dikkat çeken Midyat taşı veya Nahit taşı olarak bilinen malzemeler, günümüzde fabrikalarda işlenmektedir. Şehir ekonomisine önemli bir katkısı bulunan taş bölge halkı tarafından “Beyaz Elmas” olarak nitelendirilmektedir. Fabrikalarda işlendikten sonra dünyanın farklı bölgelerine satışı gerçekleştirilmektedir.

Özelliği sayesinde yapıların iç kısımlarında ve dış cephelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca balkon korkuluğu, cami, mihrap, mezar taşı, çeşme, konak, villa ve otel gibi yapıların iç ve dış cephelerinde kullanabilmektedir.

Mardin Taşı olarak da bilinen, Mardin, Midyat, Kızıltepe ve Ömerli yörelerinde çıkarılan bu taşların “hoya formasyonu” olarak bilinen bileşenlere sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu formasyonun içerisinde fosilli, killi, dolomotik kire bulunur.

Taş ocaklarından çıkarılan ürünler genellikle 50 metre ile 600 metre arasında bulunmaktadır. Çıkarılan taşlar özel bir makine yardımıyla 19x20x30 ebatlarına göre kesilmektedir. Delikli olan taşlar sanat eserleri için kullanılırken, diğer taşlar ince işçilik uygulanarak sunulmaktadır