Renkli Kalemler Ekibi Sakarya’yı Geziyor!


Renkli Kalemler Sakarya ekibi olarak gönüllü ablamız Samyeli Yılmaz ile birlikte sizler 
için Sakarya’nın tarihi mekânlarında dolaştık.

İlk Durağımız Uzun Çarşı

Gezi etkinliğimiz kapsamında ilk durağımız Uzun Çarşı oldu. Kuruluşu 250-300 yıl öncesine dayanan, ilk sahipleri Rum tüccarlar olan Uzun Çarşı, şu an hâlâ ticaret merkezi olarak varlığını sürdüren, Atatürk’ün 1922’de gezip dolaştığı, tüccarlarla sohbet edip kahvesini yudumladığı bir mekân.

Tarihi Orhan Camii
Gezimiz kapsamında Orhan Bey’in silah arkadaşı Konuralp tarafından Orhan Bey adına yapılan; fakat depremden sonra tekrar onarılmış olan Orhan Camii’ni ziyaret ettik.

3 Büyük Deprem Gören Şehir

asdfghjklş

Fay hattı üzerinde olan ve üç büyük deprem geçirmiş olan şehrimizde deprem olgusunu her an canlı tutmak amacıyla açılan Deprem Müzesi’ni ziyaret ettik. Bu binanın 1995 depreminde yıkıldığını ve sonra tekrar inşa edildiğini öğrendik. Burada deprem öncesi ve sonrası çekilen fotoğrafları inceledik, depremde vefat eden kişileri simgeleyen anıt mumları inceledik. Aynı zamanda şehirde gerçekleşen depremleri görmemiş olan neslin, depremi canlı olarak hissedebilmesi için oluşturulan standı inceledik.

(Ekibimiz, 3 büyük deprem gören şehrimizin dününü ve bugününü incelerken)

Tarihi Köftecide Yemek Molası
IMG_4023
Sakarya’nın Islama Köftesi ile meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Biz de gezimizde ufak bir mola verip Sakarya’da 1914 yılında kurulmuş olan Köfteci Mustafa’da yemek yiyip gezimize kaldığımız yerden devam ettik.

 

IMG_3996Sakarya Atatürk Müzesi

Müzede Sakarya ili civarında yapılan kazılar sonucu bulunmuş olan mezar taşları, eski paralar,tabaklar,anıtlar, gözyaşı şişeleri ve erzak küplerinin yanı sıra Türkiye’de bulunan başka etnografik müzelerden getirilen eşyalar ve Atatürk’ün yeleği, gömleği ile mendili bulunan müzeyi ziyaret ettik.

 

Tarihi Çark

Hemen ardından ise durağımız Kent Park’ın içerisinde bulunan, şehrimizde dereye,
caddeye, mesirelik alana hatta taksilere bile adını vermiş olan Tarihi Çark oldu. Bu çarkın zamanında şehre su taşımak amacıyla yapılmış olduğunu öğrendik.Bunların yanı sıra Evliya Çelebi’nin suyundan içip, kitabında yer verdiği Sapanca Gölü’nü, Taraklı evlerini, şehrimizin yaylalarını, Karadeniz kıyısındaki ilçelerimizi gezip görmeye, keşfetmeye, bu güzel şehri tatmaya hepinizi bekliyoruz!