Seramik Sanatının “Sır”ları

Renkli Kalemler Zeyrek ekibi olarak Şule Üzün’ün Zeyrek’te bulunan Küçük Ev Seramik Atölyesi’ni ziyaret ettik. Seramik sanatı hakkında o kadar çok şey öğrendik ki biz bile çok şaşırdık.

Şule Üzün ile yaptığımız röportajda hem seramik sanatı hakkında hem de kendi yaşamı hakkında birçok bilgi öğrendik. Sanat dolu, şirin atölyesinde bizi ağırladığı için çok teşekkür ederiz.

Kendinizden bahseder misiniz?
Tabii. İsmim Şule Üzün, 5 seneden beri seramik sanatı ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü mezunuyum. Atölyemi yeni açtım, üretimlerimi şu anda burada yapıyorum. Emekliyim, emekli olduktan sonra kendimi seramiğe verdim.

Neden bu mesleği seçtiniz? asdfg
Üniversitede Grafik Tasarımı Bölümü’ne girdiğimi söylemiştim. O zamanlar seramik de içimde ukdeydi. 20-21 sene kadar kendi mesleğimi yaptım. Grafik tasarımcı olarak sonra bir gün dedim ki “Yeter ben artık seramikle ilgilenmek istiyorum.” Ondan sonra da bu mesleğe geçiş yaptım.

Ne zamandır bu mesleği yapıyorsunuz ve bu mesleğe geçiş yaptığınızda neler hissettiniz?
Beş yıldır. Çok güzel şeyler hissettim. Seramik ilk olarak elle yapılıp sonra beyinle, kafayla düşünülüp sonra kalple, sevgiyle ortaya koyulan bir sanat dalı. Zaten sanat böyle bir süreç. Dolayısıyla bütün o sevgiyle yapılan şeyler bir şekilde ortaya böyle eserlerle çıkıyor. Hisler, bu sanat dalında çok önemli.

asdfghSize ilham veren şeyler nelerdir?
Bir sürü şey. Mesela şu tarafta gördüğünüz eserlerde ilham aldığım şeyler genellikle okyanus dibi, tabiat, doğanın kendisiydi. Bu tarafta gördüğünüz çalışmalar geleneksel çalışmalar. Anadolu’daki kapı tokmaklarını, geleneksel çini motifleriyle bezeyerek modern tasarımlar yaptım. Yani birçok şeyden ilham alabiliyorum bu sanat dalında.

Ailenizde bu işle uğraşan kimse var mı?
Hayır yok.

Neden seramiği seçtiniz?
Dediğim gibi içimde ukde kalmıştı üniversiteye girerken. Emekli olduktan sonra ancak gerçekleştirebildim. Benim için artık su yolunu buldu diye düşünüyorum. Yani grafik tasarımı da bir sanat dalı, 21 sene kadar yaptım. Şu an ise hayalimi gerçekleştiriyorum; öyle söyleyeyim.

Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir? sdfgh
Kendi sergimi açmak istiyorum. Şu ana kadar karma sergilere katıldım. İnşallah ileride kendi sergimi de açacağım. Yani ilk planım, hedefim bu.

Çocuklarla ilgili planlarınız var mı?
İleride gerçekleştirmek istediğim planlarım var. Böyle sanat dallarını çocuklarımıza aşılamamız, onlarla birlikte yaşatmamız gerekiyor.

Renkli Kalemler Ekibi Olarak Neler Öğrendik?

asdfghjkl asdfghj

1. Seramiğin ham maddesi olan çamurları inceledik. Elimizi ıslatınca, sert olan çamurun yumuşadığını öğrendik.
2. Yapım aşamasında ara verilmek istendiğinde, çamurun naylon poşete sarıldığını ve böylelikle çamurun kurumadığını öğrendik.
3. Her boyanın kendine özel bir numarası olduğunu ve bu boyalara “sır” dendiğini öğrendik. 4. Seramik boyalarının ana maddesinin bir renge sahip olmadığını, ısı ile birlikte bir renge dönüştüklerini öğrendik.
5. Renk örneklerinin bulunduğu, “skala” denilen seramik örnekleri olduğunu öğrendik.
6. İlk fırınlamadan sonra çıkan ürünlere “bisküvi” dendiğini hatta yapılan ürünlerin 2 defa fırınlandığını öğrendik.
7. Seramiklerin 1050 derecede, 8-9 saat piştiğini öğrendik. Üstelik 8-9 saat de fırının içinde soğuma süresi olduğunu öğrendik.
8. İki çeşit çamur olduğunu öğrendik. Bazıları kalıp için bazıları ise elle şekillendirme için.

          sdfghjk asdfg