Şerife Abla İle Bir Gün!

IMG_5477 (Medium)

Şerife Aksoy, Beykoz’un en sakin, en huzurlu köylerinden biri olan Mahmutşevket Paşa Köyü’nün Cenaplar bölgesinde, bir çiftlikte yaşıyor ailesiyle birlikte…

Şerife Abla, Renkli Kalemler ekibi olarak bizi son derece sevimli, eğlenceli ve bir o kadar da öğretici yaşamın doğal yapısındaki evinde ağırladı. Tüm detaylarıyla çiftliği gezdik, gördük, öğrendik. Evsel çöp atıklarımızın doğal yaşam için nasıl önemli olduğunu anladık. Örneğin; evde sabahları yediğimiz yumurta kabuklarının öğütülüp solucanların besini olabileceğini Şerife Abla’dan öğrendik. Kazların çiftlikte ayrık otunu yerken aynı zamanda da toprağı gübrelediğini de burada öğrendik. Tavuk, hindi ve kazların arasında tavus kuşunun meğerse hindilerin kavgasını engellemek için olduğunu öğrenince de iyice şaşırdık.

IMG_5442 (Medium)

Şerife Abla, bize iyi yemek yapmanın aslında doğru ürüne ulaşmaktan geçtiğini özenle vurguladı. Bunun için de, yerel üreticiyi desteklemenin önemini, doğala ve katkısıza ulaşmanın ne kadar zor ve önemli olduğunu anlattı.

“Yemeğe olan ilgim, sadece yemek yapmakla sınırlı değil. Sağlıklı beslenmeden yemek masası süslemeye, bahçemde sebze-meyve yetiştirmekten semt pazarları ve civar köylerden alışveriş yapmaya kadar, yemekle ilgili her şeyi kapsıyor.  Günlerimi, gecelerimi yemekle ilgili okumaya, öğrenmeye harcıyorum ve öğrenilecek ne kadar çok şey olduğuna şaşırıyorum. Yemeklerimi yaparken mümkün olduğu ölçüde kendi bahçemde yetiştirdiğim ürünleri kullanıyorum. En iyi yemeğin doğal, mevsimsel ve yerel malzemelerle yapılacağına inanıyorum. Kendi coğrafyamızda yetişen ürünleri kullanmayı ve yerel üreticileri desteklemeyi savunuyorum.

IMG_5455 (Medium)

İyi, sağlıklı ve lezzetli bir yemek yapmak kolay değil. Bir tarif okumakla, birinin ayaküstü bir şeyler anlatmasıyla insan iyi yemek yapamıyor maalesef. İyi bir yemek için, çok iyi malzeme, iyi ekipman ve elbette mutfak tekniği ve deneyim gerekir.

Son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye’de yemek sektörüne olağanüstü bir ilgi var. Hemen herkes, yemekle ilgili daha çok öğrenmek, daha iyi deneyimler yaşamak istiyor. Bu duygu ve düşünceleri çok iyi anlıyorum çünkü ben de aynı ihtiyacı hissederek bu yola çıktım. Ama, diğer alanlarda olduğu gibi, yemek konusunda da iyi içerik bulmak çok zor. Ben bu konuları öğrenirken çok zorlandım. İyi yemek yapmak, misafirlerini güzel bir şekilde ağırlamak isteyenlerin, benim çektiğim zorlukları çekmemeleri için katkıda bulunmak, bildiklerimi paylaşmak istiyorum.”

Şerife Abla, 2017 yılının başlarından bu yana da, kendi evinde hazırladığı “Şerife ile Yaşam” isimli yemek programıyla, özel bir kanal da seyirciyle buluşuyor. Yine evinde “Şerife ile Birgün” adlı yemek atölyeleri düzenliyor.

Şerife Aksoy kimdir?

Anamur’da doğup büyüyen Şerife Aksoy, ilk, orta ve liseyi İstanbul’da okudu. Hacettepe Temel Eğitim Fakültesi‘ni bitirdikten sonra, 6 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. 2014 yılında oğlu Aslan’ın da doğmasıyla birlikte öğretmenliği bırakıp, hayatında yepyeni bir sayfa açtı. İstanbul Le Cordon Blue’da mutfak ve pasta şefliği programını bitirdi. 2014’te Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin Edinburg Kraliyet Botanik Bahçesi ile birlikte düzenlediği bahçıvanlık kursunu bitirdi ve Edinburgh Royal Botanic Garden Bahçıvanlık Sertifikası aldı. Ekip biçmek, bahçede ürün yetiştirmek çok ilgisini çektiği için, sürdürülebilir ve onarıcı tarıma merak duydu. 2017’de İstanbul Permakültür (Sürdürülebilir Tarım) Kolektifi eğitimlerine katılıp Permakültür Tasarımcısı oldu…