Sessiz Kral

Charlie_Chaplin

Bu dünyada herkese yer var, herkesi doyuracak kadar zenginlik var. Hayat hür ve güzel olmalı” demiş Charlie Chaplin. Ben de sizler için Chaplin’i araştırdım.

Charles Spencer Chaplin 16 Nisan 1889’da Londra’da doğmuştur. Babası usta bir güldürü oyuncusu, annesi ise opera şarkıcısı olan Chaplin, ilk kez babasıyla 5 yaşında sahne alarak gösteri dünyasına adım atmıştır.

Babasını çok erken yaşta kaybeden Chaplin’in, annesi de bazı sağlık sorunlarından dolayı hastaneye yatırılmak zorunda kalmıştır.

Chaplin zor zamanlar geçiren üvey abisi Sydney’in yanında olamamış ve bu durum da onu çok etkilemiş. Abisiyle birlikte çok zorluklar yaşamışlar; 7-14 yaş arası yetimhanede kalmışlardır. Yetimhaneden çıkınca Chaplin, Karno Tiyatrosu’nda iş bularak bu kumpanyayla 7 yıl Avrupa, İngiltere ve ABD’de dolaşmıştır.

1913’te Mack Sennek tarafından Keystone Tiyatrosu’nda işe alınan ve böylece sinema yaşamı başlayan Charlie Chaplin, beyaz perdenin en ilgi çekici karakterlerinden Şarlo tipini yaratmıştır. Komik bıyığı, melon şapkası, paytak yürüyüşü ve durmadan salladığı bastonu ile Şarlo çok sevilmiştir. Sinema dünyası onu bu karakterle farklı bir yere koymuştur.

En sevilen filmleri ise Modern Times (Modern Zamanlar), City Lights (Şehir Işıkları), The Great Dictator (Büyük Diktatör) ve The Kid (Çocuk)’dir.

Charles Spencer Chaplin 25 Aralık 1977’de ölmüştür.

Renkli Kalemler gazetesi olarak Sessiz Kral’ı saygıyla anıyoruz.

Kaynak: https://tr.wikiquote.org/wiki/Charlie_Chaplin