Tanıtıyoruz, Dinliyoruz ve Öğreniyoruz: Yamaç Paraşütü

fatih hocaRenkli Kalemler Çaycuma ekibi olarak son yıllarda popüler olan planörlük ile ilgili bilgi almak için hem beden eğitimi hem de planör öğretmenliği yapan Fatih Kertiş ile bir araya geldik ve keyifli bir röportaj yaptık.

 

 

 

Bize kendinizi anlatır mısınız?

İsmim Fatih Kertiş.1975 yılında Konya Akşehir’de dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitim hayatımı Akşehir’de tamamladıktan sonra Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi öğretmenliğini kazandım. 1998 yılından beri beden eğitimi öğretmenliği yapmak-tayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

IMG-20180428-WA0000

Peki, nasıl bir çocuktunuz?

Nasıl bir çocuktum? Yaramaz ve haylaz bir çocuktum diyebilirim.

Neden öğretmen olmak istediniz?

Kafamda iki tane meslek vardı: Ya beden eğitimi öğretmeni ya da pilot olmak istiyordum. Zaten iki hedefim vardı. İkisini de gerçekleştirdim.

Yamaç paraşütüne nasıl merak sardınız?

Akşehir’de planörlük kursları vardı, her gün o kurstaki kişiler paraşütle uçuyorlardı. Onları izlemek hoşuma gidiyordu, ben de dedim ki ‘yapacağım!’

Yamaç paraşütünde yükseklik kaç metre olmalıdır?

Yamaç paraşütü yaparken her mesafeden uçabilirsiniz. Rüzgârla yapılan bir spor olduğu için beş metreden de bin metreden de uçabilirsiniz.

Bu sporun tehlikeli yanları var mıdır?

Her sporda olduğu gibi bu sporun da tehlikeli yönleri var. Yani çok şiddetli bir fırtınanın olduğu havada asla uygulanmaması gerekir.

Yamaç paraşütü yaparken nasıl önlemler alınır?

Yamaç paraşütü yaparken öncelikle belirli bir yükseklikten uçuşa geçmeli, havada bulunan sıcaklık değiştiği için tulum ve eldiven giymeli, kask ve gözlük takmalıyız.

Yaş sınırı var mıdır?

Yaş sınırı var. Fakat Avrupa’da eğitim alan küçük yaştaki çocuklar da bu sporu yapabiliyor.

Bu sporu Çaycuma’da yaygın bir hale getirmek ister misiniz?

Amacım o yönde ama bir türlü talep olmuyor. Galiba pahalı bir spor olduğu için ilgi gösterilmiyor.

IMG-20180428-WA0017

Bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz.