Tarafını Seç

Doğa, günden güne daha fazla kirleniyor ve bu hızla kirlenmeye devam ederse, üzerinde yaşayabileceğimiz bir dünyamız kalmayacak.

İnsanlar, ne yazık ki üzerinde yaşadığımız dünyanın kıymetini henüz anlayabilmiş değiller. Bu yüzden de ona iyi davranmıyorlar. Ancak bu şekilde onu kirletmeye, ona sahip çıkmamaya devam ederlerse üzerinde yaşadığımız dünya, yaşanmaz bir hâle gelecek.

Dünyaya verdiğimiz zarar o kadar büyük ki, sürekli bilim insanları tarafından uyarılıyoruz; ancak bu uyarıları ne yazık ki hiç kimse dikkate almıyor. Dikkate alanların çabaları ise ne yazık ki yetersiz kalıyor. Dünyanın içinde bulunduğu bu acıklı durum, bazı çizerlerin de dikkatini çekmiş olacak ki, bu konuya sessiz kalamamışlar, birbirinden güzel ve anlamlı karikatürler çizmişler. Bizler de bu karikatürleri sizin için hazırladık.

_780x1046-8an1eaz9hw

 

İnsanlar doğaya saygı duymuyorlar ve onu yok etmek için var güçleriyle çabalıyorlar. Buna karşılık doğa, insanlara direniyor. Sürekli ağaçları kesiyor, ormanların yok olmasına zemin hazırlıyoruz. Bu ormanlar olmazsa nefes bile alamayacağımızın farkında olsaydık da yine bu şekilde davranır mıydık acaba? Biz bunun farkında değiliz; ama doğa bunun farkında ve bizim yaptığımız her şeye rağmen dimdik ayakta. Bu da onun bizlere, insanlara karşı duyduğu merhametin göstergesi aslında.

 

4

Artık çevremizde yeşil alanları göremiyoruz; çünkü hepsini kendi ellerimizle yok ettik. Böyle giderse manzaralı evlerimiz olmayacak; çünkü çevremizde manzara olmayacak ve bizler bu doğa özlemimizi yalnızca evimize asacağımız resimlerle giderebiliyor olacağız.

 

9

Ağaçlar, bizim en büyük oksijen kaynağımız; ama biz bunun henüz farkında değiliz. Onların kıymetini anladığımızda vakit çok geç olacak. Nefes almak için kullandığımız oksijen tüplerinin yerini ağaç tüpleri alacak; ama biz bir ağaç bulmakta bile zorlanacağız. Çünkü ne yazık ki ağaçların da neslini tüketmek üzereyiz.

 

11214176_990956457613540_6603525502927669131_n

Dünya bizim yüzümüzden her gün biraz daha fazla kirleniyor ve kirlendikçe hastalanıyor. Onun hastalanması demek bizim de hastalanmamız demek aslında; çünkü o var olmazsa biz de var olamayız. Yine de geç kalmış sayılmayız. Dünyayı, yakalandığı bu ölümcül hastalıktan kurtarabilirsek, çok güzel günler bizi bekliyor olacak.

 

cevre-kirliligi-karikaturleri-3

Yapmamız gereken şey tam olarak bu. Hâlâ geç kalmış sayılmayız. Doğanın kendisini yenileyebildiğini bilim insanları her fırsatta dile getiriyor zaten. Unutmayalım, üzerinde yaşayabileceğimiz başka bir dünya yok. Ona sahip çıkalım. Tarafımızı seçelim ve o taraf, doğadan yana olsun!

 

 

anlamcevrekirlliligi
(Kaynak: www.ensonhaber.com)