Tarihi Yansıtan Müze Gezisi

Renkli Kalemlerin yeni durağı kültür ve sanatın tarihle buluştuğu Batman Müzesi oldu. Çevre ilçelerden toplanan eserlerin sergilendiği Batman Müzesi’ni ziyaret ederek geçmişe yolculuk yaptık.

Hasankeyf ve Ilısu Barajı’nda yapılan kazılarda çıkarılan tarihi eserler bizi çok etkiledi. Müze içerisinde gezerken birçok eser hakkında veri toplayıp siz okuyuculara kısa bilgiler vermek istedik. Renkli Kalemler olarak müzeye girdiğimiz an tüm arkadaşlarımız hayranlıkla eserleri incelemek için müze içeri-sine dağıldılar. Eserlerin nereden toplandığı hakkında bilgiler içeren kısa yazılar edindik. Müzede fotoğraflar çekerek bu anı kayıtlarımıza aldık.

Neolitik Dönem ve Helenistik Dönemden izler barındıran müzede; bölge için çok önemli olan ilk oyun taşları da mevcuttur. İki kişi olarak oynandığı düşü-nülen 39 parçadan oluşan bu oyun takımı milattan önce üç bin yıl öncesine dayanan tarihe sahip bir mezardan ele geçirilmiştir. Bu eser dönemi içerisinde bilinen en zengin oyun taşı grubunu oluşturur. Mezar buluntuları içerisinde ayrı bir öneme sahip olan bu oyun seti, Yakındoğu’nun en eski oyun takımı olmaya adaydır. Domuz, köpek, yuvarlak, piramidal ve mermi şeklindeki oyun taşları farklı renklerde, değişik türde taşlardan yapılmıştır. Bu eserlerin birkaç tanesini sizleri için notlarımıza ekledik.


Müze Eserlerinden Bazıları
Bezemeli Kap-Klorit taşı-Neolitik Çağ
Keski-Demir-M.Ö. 1. Binyıl
Sürme Kabı ve Çubuğu-Tunç Demir Çağı
Saç İğnesi-Kemik-Neoliitik Çağ
Amulet-Taş-Neolitik Çağ
Keski-Kemik-Neolitik Çağ

Müze içerisinde yapılan kazıların video anlatımlarını ve görüntüle-rini paylaşan yaklaşık 15 kişilik seyir salonu, ziyaretçilerine keyifli vakit sunuyor. Burada oturup kazı çalışmalarını izleyebiliyorsu-nuz. Pişmiş topraktan yapılmış küpler, renkli taşlardan yapılmış kolyeler, bilezikler, demir makas ve demir/tunç sikkeler gibi bir-çok eser yer alıyor. Müzenin bahçesinde, Hasankeyf yöresine ait yaşam tarzını anlatan müze park da ziyaretçilerine keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Müze, Hasankeyf seramik fırını, Başur oyun taşları, yapay heykeller gibi çalışmalarla desteklenmiş. Bu da böl-geye gelecek yerli ve yabancı turistleri geçmişe götürerek eşsiz bir deneyim yaşatıyor. O yüzden Batman Müzesi’ni gezmeyi herkese öneriyoruz. Müzede eğlenerek vakit geçirdik. Bize eşlik eden mü-ze güvenlikçilerine Renkli Kalemler ekibi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.