Tarihi Zeytinlik Mahallesi ve TEGV

Renkli Kalemler Giresun ekibi olarak Zeytinlik Mahallesi’nin tarihini araştırmaya Giresun Öğrenim Birimi Aysel ve Mesut Taftalı Etkinlik Merkezi’nden başladık.

Bu tarihi konak geçmişte Necati Bey İlkokulu, Halk Eğitim Rehberlik Araştırma Merkezi olarak kullanılmıştır. 15 Ekim 2002’de Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na tahsis edilmiş;  böylece TEGV tarihi bir mirası devralmıştır. Bu bilgiden yola çıkarak Zeytinlik Mahallesi’ni merak eden Renkli Kalemler ekibimiz, Zeytinlik Mahallesi Derneği Başkanı Ahmet Coşkun ile buluştu ve bir röportaj gerçekleştirdi. En merak ettiğimiz soruyu sorarak başlamak istiyoruz:

-İsmi neden Zeytinlik Mahallesi?

Eskiden burası kuzeybatı güneşini çok bol aldığı için yüzlerce hatta binlerce zeytin ağacı olduğu söylenmekte. İsmini bu ağaçlardan aldığını biliyoruz. Şu ana kadar elimizdeki tek bulgu bu.

-Zeytinlik Mahallesi’nin tarihi hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Tabi ki bilgilendiririm. Zeytinlik, 1800’lü yıllarda özellikle fındık tarımının ilk başladığı dönemlerde gelişmeye başlamış. Buradaki insanların Avrupa’ya fındık ihraç etmesinden dolayı buraya gelen gemiler inşaat malzemesi getirmiş. O şekilde burada bir mahalle kurulmuştur.

– Geçmişte Zeytinlik Mahallesi hangi sakinleri ağırladı? Tanınmış simalar var mıydı?

Evet, var. Geçmişte eski Futbol Federasyonu Başkanı Şenes Erzik Bey, burada doğmuş büyümüş. Ondan sonra da UEFA’ya kadar da yükselmiş meşhur bir insan.

-Mahallenin ev sakinleri evlerine yeterince ilgi gösteriyor mu?

Çok ilginç bir soru; maalesef gösteremiyorlar. Çünkü bu evlerin bakımı çok zor. 1800 yıllarından kalma olduğu için yaklaşık evlerin dış cepheleri, çatıları, kapıları ciddi anlamda pahalıya tamir oluyor. O yüzden bakım masraflarını şu anda devlet karşılıyor.

-Bu binaların bu kadar yıl dayanmasının sırrı var mı?

Tabi ki, var. Bu evler, özellikle müştemilat diye bildiğimiz çamaşırhane, orta katlar oturma odaları, mutfak şeklinde; üst katlar yaşam katları, yatak odaları şeklinde dizayn edilmiştir. Özellikle Giresun’un ikliminden etkilenmeyecek şekilde kaliteli malzemelerden yapıldığı için bu zamana kadar gelmiş.

-Zeytinlik Mahallesi bir turistik mekan olarak değerlendiriliyor mu? Bu alanda çalışmalar yapılıyor mu?

Tabi ki değerlendirilebilir. Şu anda yaklaşık 143 tane tescilli bina var. Bunların içerisinden ona yakın bina hem pansiyon hem de butik otel şeklinde düzenlenirse turistik tesis olarak turizme destek verilebilir. Şu an bu çalışmayla ilgili birkaç özel sektör tarafından inceleme yapılıyor. Yakın zaman içerisinde buraya en azından bir tane butik otel şeklinde bir tesis yapılacak.

 

DSC03659 DSC06980

DSC06966